Jak się nie pocić w upały? Skuteczne sposoby na opanowanie nadmiernego potu

2024-05-28 8:04

Upały, żar lejący się z nieba źle wpływają na nasze samopoczucie i powodują, że nasza skóra wydziela znacznie więcej potu. Jakie są proste, domowe sposoby na nadmierne pocenie? Jak się nie pocić latem? Co zrobić żeby się nie pocić?

Jak się nie pocić w upały? Skuteczne sposoby na opanowanie nadmiernego potu

i

Autor: Getty Images

Antyperspiranty, leki, zioła? Jakie są proste, domowe sposoby na nadmierne pocenie, kiedy z nich skorzystać? Jak się ustrzec przed mokrymi plamami pod pachami? Nadmierne pocenie latem jest normalne, ale wiąże się z dużym dyskomfortem, nawet jeśli występuje wyłącznie na niewielkim obszarze ciała, na przykład pod pachami, na dłoniach czy stopach. Należy jednak pamiętać, iż nadmierne wydzielanie potu może mieć różne przyczyny, od stresu po choroby endokrynologiczne czy neurologiczne. Kiedy ta przykra dolegliwość zaczyna nas niepokoić, najlepiej konsultować z lekarzem.

Skuteczne sposoby na nadmierne pocenie

Sięgnij po talk

Jeżli w upały zalewają cię poty, odradzamy stosowanie antyperspirantów, bo te blokują ujścia gruczołów potowych, co zbyt zdrowe nie jest. Ale wystarczy prysznic i zwykła zasypka dla niemowląt, by poczuć się "sucho i pewnie" i nie martwić się o mokre plamy pod pachami. Dzięki temu nie będziesz pływać w pocie i unikniesz też wrażliwego naskórka pod pachami.

Minerał skuteczną bronią w walce z potem

Pamiętasz ałun? To minera, którego kiedyś mężczyźni używali po zacięciu przy goleniu. Ałun wchodzi w skład naturalnych dezodorantów ograniczających potliwość. Warto po niego sięgnąć w upalne dni.

Kąpiele z octem

Do szklanki octu winnego dodaj 15 kropli cytrusowego olejku do aromaterapii. Odstaw na tydzień, a potem używaj do wieczornych kąpieli w letniej wodzie. Wlewaj do wanny po dwie łyżki preparatu. Już po kilku dniach zauważysz, że pocisz się wyraźnie mniej.

Szałwia idealna na pocenie

Aby zmniejszych wydzielanie potu przez skórę regularnie popijaj napar z szałwii. Możesz tę ziołową miksturę pić na przykład zamiast herbaty po posiłku. Szałwia zdecydowanie ogranicza wydzielanie potu.

Natka pietruszki jak antyperspirantZnanym sposobem jest też nacieranie skóry drobno posiekaną natką pietruszki ze szpinakiem. Brzmi zabawnie, a jednak pomaga. Wystarczy posiekane zioła zawinąć w gazę i pocierać skórę pod pachami. Dziala odświeżająco i zapobiega poceniu się.Kąpiel z wywaru kory dębowejTen przepis możemy usłyszeć od naszych babć. W litrze wody wystarczy zaparzyć trzy łyżki kory dębu i po ostygnięciu dolać napar do wanny z wodą. Najlepiej wykąpać się w ciepłej, a nie gorącej wodzie, aby wywar nie stracił właściwości.

Chłodzenie miejscowe

Chłodzące żele i spraye mogą być przydatne w walce z nadmiernym poceniem, szczególnie w upalne dni. Produkty te zawierają składniki takie jak mentol, które dają uczucie chłodzenia i mogą redukować ilość wydzielanego potu. Stosowanie ich na newralgiczne miejsca, takie jak pachy, dłonie i stopy, może przynieść ulgę i zmniejszyć dyskomfort. Alternatywnie, można użyć chłodzących okładów lub zamrożonych chusteczek, które można przykładać do skóry w chwilach kiedy nadmierne pocenie staje się uciążliwe. To proste rozwiązanie może okazać się szczególnie skuteczne w połączeniu z innymi metodami. Praktyka taka może pomagać zapanować nad problemem przez cały dzień.

QUIZ PRL. Te ubrania wyszły z mody, a były hitem w Polsce Ludowej. Czy je pamiętasz?

Pytanie 1 z 15
Ta koszula była hitem mody męskiej w Polsce Ludowej. Mowa o:
Koszula męska z krawatem