Jak pozbyć się zmian skórnych po trądziku? Jak usunąć blizny potrądzikowe?

2024-05-28 5:04

Trądzik jest jednym z mniej przyjemnych efektów dorastania. Co zrobić, żeby jego konsekwencje nie zostały z nami na dłużej? Jak pozbyć się nieestetycznych zmian potrądzikowych ze skóry?

Jak pozbyć się zmian skórnych po trądziku? Jak usunąć blizny potrądzikowe?

i

Autor: Getty Images

Osoby, które zmagają się z trądzikiem wiedzą, że często pozostawia on na skórze brzydkie ślady i blizny. Jak się ich pozbyć? Z małymi zmianami skórnymi spokojnie możemy walczyć w domu.

Jak pozbyć się blizn potrądzikowych w domu?

  • Po pierwsze skórę, na której pojawiły się zmiany należny regularnie nawilżać oraz ściśle przestrzegać zasad higieny (regularne mycie specjalnym żelem do tego rodzaju cery, ale nie mydłem).

  • By zlikwidować zmiany potrądzikowe należy też raz lub dwa razy w tygodniu stosować peeling enzymatyczny, który usuwa martwe komórki naskórka oraz zanieczyszczenia. Wskazane jest także stosowanie kremu, który ułatwia skórze regeneracje i przeciwdziała powstawaniu przebarwień.

  • Dobre efekty przynosi również stosowanie serum depigmentacyjngo. Można je kupić w drogerii lub aptece. Nakładając serum należy wykonywać koliste ruchy, co ma pobudzić mikrokrążenie.
  • Oprócz tego osoby, które zmagają się ze zmianami potrądzikowymi powinny starannie odbierać podkład oraz korektor - który tuszuje przebarwienia.

Blizny potrądzikowe - jak je usunąć w gabinecie kosmetycznym?

Jeżeli zmiany potrądzikowe są mocno widoczne należy się udać do gabinetu kosmetycznego, gdzie zajmie się nimi specjalista.

  • Do usuwania bardzo głębokich blizn specjalista prawdopodobnie poleci nam zabieg dermabrazji. Podczas zabiegu, używając szybkoobrotowej, diamentowej głowicy, ściera się zewnętrzne warstwy skóry. Na efekty takiego zabiegu trzeba jednak poczekać około dwóch miesięcy.

  • Jeśli blizny są mniej intensywne, możemy się wybrać na zabieg mikrodermabrazji. Osoby, które mają bardzo głębokie i widoczne zmiany skórne mogą się uciec do dermabrazji laserowej. Nie mogą się jej jednak poddać osoby o ciemnej karnacji, ponieważ na ich twarzach mogą się pojawić przebarwienia.

Warto również rozważyć zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego, które stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem na blizny potrądzikowe. Laser frakcyjny działa na zasadzie mikrouszkodzeń skóry, które pobudzają naturalne procesy regeneracyjne organizmu, stymulując produkcję kolagenu i elastyny. Zabiegi te są zazwyczaj wykonywane w serii kilku sesji co około miesiąc, a pierwsze efekty można zauważyć już po kilku tygodniach. Jednak pełne rezultaty uzyskuje się po zakończeniu całej serii, co może trwać od kilku miesięcy do roku. Zabiegi laserowe mogą być dostosowane do różnego typu i głębokości blizn, co czyni je wszechstronnym rozwiązaniem dla wielu pacjentów.

Quiz o kosmetykach z PRL-u. Świeżutki i trudny test pachnący jak zielone jabłuszko

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Szampon, który nie szczypie w oczy? Zapomnij! W PRL-u do mycia dziecięcych głów najpopularniejszy był: