Jak pozbyć się siwizny? Farbowanie czy odsiwianie?

2024-05-29 13:38

Chociaż szpakowaty mężczyzna zwykle wygląda atrakcyjnie, a siwe włosy pojawiają się często nawet u bardzo młodych ludzi, nie każdy dobrze się z nimi czuje. Warto więc wiedzieć, jak pozbyć się siwizny.

Jak pozbyć się siwizny? Farbowanie czy odsiwianie?

i

Autor: Getty Images

SIWE WŁOSY: jak się ich pozbyć?

Najprostszym sposobem jest farba. Jeśli decydujesz się na samodzielne farbowanie w domu, kup farbę, a nie środek do tymczasowej koloryzacji. Szampony koloryzujące i inne preparaty tonujące kiepsko pokrywają siwe włosy. Kolor wychodzi zwykle jaśniejszy niż na naturalnych włosach i szybciej się spłukuje. Natomiast farby zawierają taką ilość amoniaku i wody utlenionej, która pozwala na rozchylenie łuski i wniknięcie barwnika głęboko do wnętrza włosa. Preparat trzeba jednak trzymać na głowie odpowiednio długo, inaczej z efektu będą nici.

Pamiętaj też, że nie wszystkie kolory farb nadają się do siwizny. Najlepiej wychodzą blondy i brązy. Natomiast lepiej unikać odcieni rudych i miedzianych – będą bardzo intensywne lub różowe. Z ostrożnością podchodź również do płukanek ziołowych – mogą nadawać włosom zielonkawy odcień.

Zawsze jednak bezpieczniej farbować włosy w salonie fryzjerskim, zwłaszcza gdy tych siwych jest więcej niż ciemnych lub gdy siwe włosy pojawiają się w skupiskach. Żeby uzyskać jednolitą barwę, fryzjer wymiesza w odpowiednich proporcjach farbę w naturalnym kolorze włosów z farbą w kolorze docelowym.

Alternatywą dla farbowania jest odsiwianie. W sklepach znajdziesz preparaty zawierające tzw. prekursor melaniny. Substancja wnika do wnętrza włosa i reaguje z tlenem zawartym w powietrzu. W wyniku utlenienia prekursora powstają pigmenty identyczne z naturalnymi. Włosy odzyskują barwę stopniowo, a nie od razu - jak w przypadku farby. Kiedy uzyska się już właściwy kolor, co kilka tygodni trzeba barwić tylko odrosty. Są też preparaty, po których odrosty się nie pojawiają. Producent zapewnia, że środek pobudza cebulkę do produkcji naturalnego barwnika. Kiedy jednak zaprzestajesz stosowania preparatu, kolor cofa się w kierunku cebulki.

Mimo że farbowanie włosów i odsiwianie są popularnymi i skutecznymi metodami walki z siwizną, warto również rozważyć mniej inwazyjne podejścia, jak suplementacja i zdrowy styl życia. Niektóre badania sugerują, że regularne spożywanie witamin i minerałów, takich jak biotyna, cynk, miedź i witaminy z grupy B, może pozytywnie wpływać na zdrowie włosów. Dieta bogata w antyoksydanty, znajdujące się w owocach i warzywach, również może wspomagać utrzymanie naturalnego koloru włosów. Ponadto redukcja stresu, odpowiedni sen i regularna aktywność fizyczna mogą wpływać na opóźnienie procesu siwienia, ponieważ zdrowa rutyna może wspierać ogólny stan zdrowia organizmu, w tym cebulek włosowych. Chociaż te metody mogą nie przynieść natychmiastowych efektów, mogą okazać się skuteczne jako część długoterminowej strategii w walce z siwieniem włosów.

Stare piosenki dziecięce. Sprawdź, czy pamiętasz jeszcze słowa

Pytanie 1 z 10
Dokąd poszła Karolinka?