Jak poprawić kształt nosa? Operacja czy wypełniacze?

2024-06-04 0:12

Zmiana kształtu nosa to jeden z najczęściej wykonywanych przez Polki zabiegów chirurgii plastycznej. Jej celem jest przede wszystkim dopasowanie proporcji nosa do twarzy, dzięki czemu staje się ona bardziej harmonijna, a co za tym idzie – piękniejsza. Okazuje się jednak, że część z niedoskonałości możemy skorygować za pomocą wypełniaczy. Sprawdź, jakie rozwiązanie sprawdzi się w twoim wypadku.

Jak poprawić kształt nosa? Operacja czy wypełniacze?

i

Autor: Getty Images

Nos często bywa przyczyną problemów estetycznych, jak i zdrowotnych. Warto więc wiedzieć, że prawidłowo wykonany zabieg daje olbrzymią satysfakcję. W końcu kształt nosa ma decydujący wypływ na wygląd całej twarzy: prosty, niewielki i pasujący nie rzuca się w oczy i stanowi jedynie kolejny element proporcjonalnej i ładnej buzi.

Chirurgia jest konieczna, kiedy musimy skorygować części twarde nosa, w tym zbyt szeroką końcówkę, zadarty czubek, skrzywienie – np. po urazie. Operacji wymaga również skrócenie nosa. Z kolei wypełniacze, w tym kwas hialuronowy i hydroksyapatyt wapnia, sprawdzą się, jeśli chcemy tylko delikatnie poprawić kształt nosa, skorygować garb, wypełnić zagłębienia oraz optycznie zmniejszyć nos. Musimy jednak pamiętać, że każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, a do konkretnego zabiegu czy operacji powinien zakwalifikować nas lekarz.

Korekcja nosa u chirurga plastyka

Dzięki operacji plastycznej można poprawić nie tylko kształt nosa, ale i jego drożność. Polega ona na korygowaniu twardych części nosa (elementy kostne), jak i miękkich (chrząstki).- Sama operacja trwa od godziny do trzech i przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym – w niektórych przypadkach możliwe jest zastosowanie znieczulenia miejscowego – w zależności od preferencji pacjenta. Lekarz przed operacją powinien poinformować pacjenta o koniecznych cięciach, bliznach, a także o przewidywanym efekcie. Warto też na konsultację zgłosić się ze zdjęciem profilowym oraz en face, celem ustalenia planowanego kształtu nosa - mówi dr n. med. Tadeusz Witwicki, chirurg plastyk.

Efekt: Ostateczny rezultat widoczny jest po 4-6 miesiącach od wykonania operacji. Musimy jednak pamiętać o tym, że taka zmiana jest nieodwracalna, a więc będziemy musieli ją zaakceptować. 

Na co uważać? Przez pierwsze 4 miesiące po operacji nie powinno się nagrzewać i opalać nosa  ze względu na możliwość powstania obrzęku. W przypadku całkowitej korekty nosa i tzw. „nosa kostnego”, należy przyszykować się na jednodniowy pobyt w szpitalu. Gips i ewentualne płytki usuwane są po 7-14 dniach. Powrót do pracy możliwy jest po jego usunięciu. Przez miesiąc po operacji należy też chronić nos przed urazami i na noc zakładać płytkę gipsową, która dodatkowo chroni nos przed przemieszczeniem. 

Cena: Od 5  tys. zł do 10 tys. zł, w zależności od wielkości operowanego obszaru.

Korekcja nosa wypełniaczami

W wybranych przypadkach, w celu zakamuflowania niewielkich ubytków objętościowych nosa, można pokusić się o zastosowanie czasowo działającego wypełniacza. Wypełniacze na pewno stanowią świetną alternatywę dla osób obawiających się interwencji chirurgicznej, a efekty ich zastosowania często nie odbiegają od efektów rhinoplastyki.

- W trakcie zabiegu, za pomocą cienkiej igły lub kaniuli, preparat na bazie hydroksyapatytu wapnia (Radiesse) lub kwas hialuronowy, wstrzykiwany jest bezpośrednio w miejsca wymagające korekcji. Zabieg trwa 10-15 minut, zazwyczaj wcześniej nakłada się tylko miejscowe znieczulenie w kremie. Efekt jest natychmiastowy. Zaraz po zabiegu mogą pojawić się niewielkie obrzęki lub zasinienia, które ustępują w ciągu kilku dni. Jest to tzw. zabieg lunchowy, po którym natychmiast możemy wrócić do normalnej aktywności - mówi dr Iwona Radziejewska-Choma, lekarz medycyny estetycznej.

Efekt: Z badań klinicznych wynika, że efekt korekcji utrzymuje się do 35 miesięcy. Na co uważać? Przez kilka dni nie należy zakładać okularów, których ucisk mógłby odkształcić preparat.

Cena: Zużycie preparatu zależy od wielkości defektu, zazwyczaj jest to 0,3 do 0,8 ml, czyli od 1.2  tys. zł do 1.5 tys. zł.

Rynoplastyka, oprócz efektów estetycznych, może przynieść również znaczące korzyści zdrowotne. Wielu pacjentów doświadcza poprawy oddychania po chirurgicznej korekcji nosa, szczególnie w przypadkach, gdzie deformacje anatomiczne – takie jak skrzywiona przegroda nosowa – utrudniały przepływ powietrza. Poprawa wentylacji dróg oddechowych może znacząco wpłynąć na jakość snu oraz redukcję chrapania. Warto również zwrócić uwagę, że korekcja nosa może mieć pozytywny wpływ na leczenie problemów związanych z przewlekłym zatokowym zapaleniem błony śluzowej nosa i zatok. Pacjenci decydujący się na chirurgiczną korekcję nosa, powinni zawsze konsultować się z lekarzem specjalistą w celu dokładnego omówienia wszystkich potencjalnych korzyści zdrowotnych związanych z zabiegiem.

QUIZ. Jaką masz wiedzę na temat seksu? Pokaż, że jesteś praktykiem. Przy pytaniu nr 5 wyskakują rumieńce

Pytanie 1 z 10
Jak się nazywa hinduska księga, w której są prezentowane m.in. pozycje seksualne?