Jak naturalnie PRZYCIEMNIĆ WŁOSY? Podajemy domowe sposoby!

2024-05-31 5:48

Włosy można przyciemnić również bez użycia farby koloryzującej. Istnieją naturalne sposoby przyciemniania włosów , dzięki którym można uzyskać ciemny kolor z pięknym połyskiem bez osłabiania ich kondycji. Jak naturalnie przyciemnić włosy? Oto najpopularniejsze metody.

Jak naturalnie PRZYCIEMNIĆ WŁOSY? Podajemy domowe sposoby!

i

Autor: Getty Images

Farbowanie włosów henną

Jednym z najpopularniejszych naturalnych sposobów przyciemniania włosów jest farbowanie włosów henną. Henna jest naturalnym barwnikiem pochodzenia roślinnego, którego od wielu lat używa się do farbowania włosów i brwi. W sklepach dostępna jest henna w różnych kolorach – kasztanowym, rudym, brązowym, czarnym a także ciemnym blondzie z rudawym odcieniem. Kupuje się ją w postaci proszku, który przed farbowaniem należy wymieszać w porcelanowej miseczce z letnią wodą i sokiem z cytryny do konsystencji gęstej pasty i odstawić pod przykryciem na 12 godzin.

Przyjmuje się, że dla włosów krótkich potrzeba 100 g henny, dla włosów do ramion – 300 g, a dla włosów dłuższych – 500 g. Pastę nakłada się na świeżo umyte, suche włosy, używając foliowych rękawiczek, następnie nakłada się na głowę foliowy czepek i owija ręcznikiem. Hennę trzyma się na włosach od 4 do maksymalnie 6 godzin. Im dłużej ja pozostawimy, tym intensywniejszy i trwalszy będzie kolor. Hennę spłukujemy letnią wodą. Po kilku dniach henna na włosach powinna jeszcze ściemnieć w wyniku utleniania. Kolor nie jest jednak tak trwały jak po farbowaniu farbą koloryzującą i utrzymuje się średnio do trzech tygodni.

Płukanka z łupin orzechów włoskich

Kolejny naturalny sposób przyciemniania włosów to płukanka z łupin orzechów włoskich lub suszonych liści orzecha włoskiego. Zabieg pozwala lekko przyciemnić kolor włosów i nadać im ładny połysk. Płukanka z łupin orzecha włoskiego polecana jest ciemnym blondynkom i brunetkom, które chciałby podkreślić swój naturalny kolor włosów, w przypadku blondynek efekt może być nieznaczny.

Gotową mieszankę ususzonych łupin i liści orzecha włoskiego można kupić w sklepach zielarskich. W zależności od tego jak mocno chcemy przyciemnić włosy, stosujemy płukankę z suszonych orzechów lub maseczkę ze świeżych, zielonych łupin. Pierwszy zabieg pozwala uzyskać delikatnym efekt przyciemnienia z kasztanowym połyskiem, drugi – intensywniejszy kolor.

Sposób przygotowania płukanki z łupin orzecha włoskiego: 3 łyżki mieszanki łupin i liści zalewamy litem gorącej wody, dodajemy 3 łyżki szałwii by kolor nie wyszedł z ciemny. Wywar trzymamy pod przykryciem przez 5 minut. Przelewamy do większej miski. Płuczemy włosy lekko ciepłym wywarem – polewając je lub wkładając je do wywaru na kilka minut (ręce powinny być zabezpieczone foliowymi rękawiczkami!). Efekt przycienienia powinien być widoczny po 4-5 płukaniach.

Sposób przygotowania maski ze świeżych łupin orzecha: 100 g świeżych łupin zalewamy 1 litrem wody i gotujemy przez 30 minut. Wywar pozostawiamy pod przykryciem jedne dzień. Przed użyciem zagotowujemy go ponownie przez około 15 minut, schładzamy i dodajemy 10 g gliceryny i 4 g spirytusu 90%. Całość mieszamy do uzyskania konsystencji pasty. Maskę nakładamy na wilgotne włosy płaskim pędzlem (dłonie zabezpiecz foliowymi rękawiczkami) i trzymaj 20-40 minut, po czym spłucz. Aby osiągnąć ciemny, głęboki kolor, zabieg należy powtarzać raz w tygodniu do momentu uzyskania zadowalającego efektu.

Płukanka z kory dębu

Znanym naturalnym sposobem przyciemniania włosów jest stosowanie płukanki z kory dębu. Kora dębowa nadaje włosom ciemnobrązowy odcień z rudawym połyskiem. Efekt przyciemnienia jest różny w zależności od tego jak długo i często płuczemy włosy. Minusem przyciemniania włosów płukanka z kory dębu jest brak połysku i wysuszenie włosów, lecz można temu w pewnym stopniu zapobiec, dodając do mieszanki wysuszonej kory odrobinę oliwy z oliwek. Gotową ususzona korę dębu można kupić w sklepach zielarskich i aptekach.

Sposób przygotowania płukanki z kory dębu: zagotuj litr wody, dodaj 4 łyżki kory dębu i gotuj na wolnym ogniu jeszcze przez 5 minut. Odstaw płukankę do ostudzenia pod przykryciem. Farbuj włosy, zanurzając je na kilka minut w płynie lub polewając garnuszkiem. Widoczny efekt zobaczysz po kilku płukaniach. 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Płukanka z kawy

Innym skutecznym sposobem na naturalne przyciemnianie włosów jest użycie płukanki z kawy. Kawa jest znana z właściwości barwiących i potrafi nadać włosom głębokiego, ciemnobrązowego koloru. Procedura ta jest szczególnie polecana osobom o ciemniejszych odcieniach włosów, które chcą subtelnie pogłębić swój naturalny kolor.

Sposób przygotowania płukanki z kawy: Zapewnij sobie silną kawę, najlepiej espresso, które pozwoli uzyskać najbardziej intensywny efekt barwienia. Zaparz łyżkę zmielonej kawy w szklance wrzącej wody i odstaw do ostygnięcia. Następnie przecedź kawę przez gazę lub sitko i przelej do dużej miski. Nałóż płyn na wilgotne, świeżo umyte włosy i pozostaw na około 20-30 minut. Dla bardziej widocznych rezultatów proces barwienia można powtórzyć kilka razy w tygodniu. Kawa nie tylko przyciemnia włosy, ale również może dodać im blasku i zwiększyć objętość. Pamiętaj, aby po zastosowaniu płukanki dokładnie spłukać włosy letnią wodą.

Co Ty wiesz o seksie? QUIZ TYLKO DLA DOROSŁYCH!

Pytanie 1 z 15
Miłość francuska to inaczej: