Jak golić nogi, aby uniknąć podrażnień? Golenie maszynką i depialatorem - krok po kroku

2024-06-01 17:49

Nareszcie przyszły ciepłe dni i jeśli chcesz pokazać nogi, nie ma innego wyjścia: trzeba je wydepilować. Najpopularniejszą i najprostszą metodą jest ogolenie ich maszynką lub depilatorem. Jak to zrobić?

Jak golić nogi, aby uniknąć podrażnień? Golenie maszynką i depialatorem - krok po kroku

i

Autor: Getty Images

Warto wiedzieć, jak się do tego zabrać, aby po zabiegu nie zostały ci podrażnienia, zadrapania i czerwone smugi, a skóra nóg była piękna i gładka. Przede wszystkim trzeba użyć odpowiedniej maszynki do golenia, najlepiej jednorazowej golarki do damskiej depilacji z podwójnym ostrzem i z paskiem nasączonym łagodzącym preparatem. Jeśli jednorazowej golarki używasz kilkakrotnie, maszynka powinna być czysta i zdezynfekowana spirytusem lub wodą utlenioną. Po drugie, trzeba przygotować skórę nóg do depilacji. Aby uniknąć infekcji i zmiękczyć włoski, najlepiej przedtem umyć nogi, dokładnie spłukując brud, ale nie szorować skóry szorstką myjką, aby nie podrażnić naskórka. Na koniec trzeba delikatnie osuszyć skórę ręcznikiem.

Jak golić nogi używając jednorazowej maszynki?

Na wilgotną skórę nałóż żel do golenia i równomiernie go rozprowadź. Prowadź maszynkę pod włos, czyli od kostki w kierunku kolana, łagodnym, równomiernym ruchem. Uwaga: nigdy nie prowadź maszynki równolegle do kierunku, w którym leżą ostrza, bo możesz się zaciąć! Nie przyciskaj zbyt mocno ostrzy do skóry, inaczej zetrzesz sobie pas naskórka. Co kilka pociągnięć opłucz ostrza z zebranych włosów. Po goleniu opłucz dokładnie nogi, by usunąć preparat do golenia, osusz je i posmaruj preparatem łagodzącym (sprawdzają się balsamy i żele z wyciągiem z aloesu). Wydezynfekuj też wszelkie zadraśnięcia lub rozcięcia skóry. Maszynkę po użyciu dokładnie umyj i osusz, a ostrza zdezynfekuj akoholem.

Jak golić nogi używając depilatora?

Umyte nogi dokładnie osusz. Dłońmi albo ręcznikiem frotowym wymasuj nogi od dołu w górę – wtedy włoski będą ostawać od skóry i depilator łatwiej je uchwyci. Wolną ręką naciągnij delikatnie skórę w górę i na boki i przejedź pod włos po tym fragmencie depilatorem. Nie dociskaj zbyt mocno końcówkami depilatora do skóry, by urządzenie nie uszkodziło naskórka. W razie potrzeby zmieniaj ułożenie depilatora zależnie od kierunku wyrastania włosków. Po depilacji oczyść maszynkę. Po zakończeniu zabiegu posmaruj skórę specjalnym preparatem pielęgnacyjnym, aby złagodzić podrażnienia.

Jak często golić nogi?

Gdy nogi zostały ogolone maszynką, już po 2 dniach zwykle czujemy wyraźne odrosty, a widoczne stają się po 4-5 dniach. Latem, gdy nogi mają być idealnie gładkie, należałoby więc golić je co 2-3 dni. Zimą można sobie pozwolić na tygodniową przerwę, dzięki czemu skóra odpocznie od zabiegów. Ale uwaga: im dłuższe włoski, tym trudniej golić je maszynką – ostrza gorzej je „łapią”, a maszynka łatwo się zapycha. Warto też wymienić maszynkę na nową, gdy tylko poczujesz, że ostrza się stępiły. Wbrew pozorom, łatwiej o podrażnienia, gdy golimy się tępą maszynką.

Inaczej rzecz wygląda, gdy usuwamy włoski depilatorem. Wówczas odrosty pojawiają się trochę później, więc można odczekać przynajmniej 5 dni. Gdy włoski będą trochę dłuższe, mechanizm depilatora łatwiej je uchwyci. 

Depilacja nóg nie kończy się jednak na samym procesie golenia. Ważnym aspektem jest również odpowiednia pielęgnacja skóry zarówno przed, jak i po zabiegu. Regularne stosowanie peelingów, na przykład dwa razy w tygodniu, pomoże usunąć martwy naskórek i zapobiegnie wrastaniu włosków, co jest częstym problemem po goleniu i depilacji. Stosowanie odpowiednich balsamów nawilżających lub olejków po każdej depilacji pozwoli na utrzymanie skóry w dobrym stanie, zapobiegając jej wysuszaniu i podrażnieniom. Dodatkowo, dbanie o odpowiednią dietę bogatą w witaminy A, C oraz E wpłynie pozytywnie na zdrowie skóry, zapewniając jej elastyczność i blask. Unikanie bezpośredniego kontaktu z słońcem oraz stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym również pomoże w ochronie skóry przed podrażnieniami po zabiegu.

QUIZ. Jaką masz wiedzę na temat seksu? Pokaż, że jesteś praktykiem. Przy pytaniu nr 5 wyskakują rumieńce

Pytanie 1 z 10
Jak się nazywa hinduska księga, w której są prezentowane m.in. pozycje seksualne?