Jak dobierać torebkę do stroju?

2024-05-31 6:43

Zdaniem stylistów, o dobrze skomponowanym stroju decydują dodatki. Wśród nich prym wiedzie damska torebka. Projektanci mody wprost prześcigają się w fasonach, kolorach i kształtach tego bodaj najważniejszego dla pań dodatku. Oto kilka zasad, które pozwolą wybrać odpowiednią dla ciebie torebkę.

Jak dobierać torebkę do stroju?

i

Autor: Getty Images

Czym dla kobiet jest torebka?

Każda kobieta chce dobrze wyglądać. Godziny spędzone przed lustrem oraz domową kolekcją ciuchów to codzienny wkład pań w to, żeby się dobrze prezentować. Ogromne znaczenie w naszych stylizacjach odgrywają dodatki. Dla kobiety torebka to nie tylko przechowalnia kobiecych drobiazgów, ale też element definiujący jej styl. O wyborze odpowiedniego fasonu decyduje miejsce, do którego się wybieramy, okazja, kolorystyka ubrania, nasza sylwetka, a nawet nastrój, w jakim jesteśmy.

Czy powinna być dopasowana do butów?

Dawniej torebkę dobierało się pod kolor butów. Dziś mocno odchodzi się od tej zasady. Buty i torebka nie muszą być nawet z tego samego materiału i odcieniu. Dodatki mają komponować się ze strojem, a nie z jednym jego elementem, jakim jest np. obuwie.

Jakie znaczenie ma kolorystyka stroju?

Swoisty klucz w doborze torebki stanowi kolor ubrania. Pamiętaj, że torebka jest dopełnieniem stroju, dlatego tak ważne jest, by dobrze komponowała się z całością ubrania. Może być o ton ciemniejsza albo jaśniejsza, lub kontrastować z kolorystyką stroju. Wszystko jest kwestią odpowiednich proporcji. Do czarnej sukienki idealnie pasuje czerwona bądź żółta kopertówka. Oczywiście pod warunkiem, że całość nie uwieńczą czerwone szpilki. Zawsze warto postawić na klasykę. Jeśli to czerwona kopertówka ma być głównym akcentem ubrania, bezpieczniej założyć doń czarne szpilki.

Jaka torebka do jakiej sylwetki?

O kształcie i fasonie torebki powinna decydować nasza sylwetka. Duże torby pogrubiają osoby otyłe, przytłaczają zaś osoby o drobnej posturze. Dla kobiet o puszystych kształtach wskazane są torby średnich rozmiarów, ozdobione różnymi elementami np. kwiatami lub wzorami geometrycznymi. Szczupłym paniom zalecamy torebki zaokrąglone, niezbyt długie.

Co z modnymi ozdobami?

przez ostanie parę sezonów mocnym trendem były torebki rozmaicie zdobione - pióra, hafty, aplikacje to tylko kilka rodzajów stosowanych dekoracji. Warto pamiętać jednak, że w modzie najważniejszy jest umiar. Dodatki mają stanowić dopełnienie ubrania, a nie jego całość. Jeśli sam strój jest ozdobny, wyrazisty, dobierz do niego stonowaną, skromną torebkę. W sytuacji odwrotnej, schludną sukienkę możesz ożywić dużą, wzorzystą torba.

Czy istnieją torebki na każdą okazję?

Prawdziwa koneserka mody ma w swojej szafie całą kolekcję toreb, torebek i torebeczek. Tak naprawdę uszczęśliwić kobietę powinny trzy torby: elegancka – w tej roli świetnie spełni się królująca od wielu sezonów kopertówka, sportowa – pojemna i wygodna, oraz klasyczna – która swoim wyglądem i poręcznością świetnie sprawdzi się za równo w pracy, jak i na towarzyskim spotkaniu.

Każda z pań w swojej kolekcji ma tą wyjątkową, ulubioną, torbę. Nie mamy nic przeciwko sentymentom. Pamiętajmy jednak, iż znoszona torba nie wszędzie prezentuje się dobrze.

Jak odpowiednio dbać o torebki?

Posiadanie różnorodnych torebek wiąże się również z potrzebą odpowiedniego dbania o nie, aby jak najdłużej zachowały swój wygląd i funkcjonalność. Torebki wykonane z różnych materiałów wymagają różnych metod pielęgnacji. Skórzane torebki należy regularnie natłuszczać specjalnie przeznaczonymi balsamami, aby zapobiec ich wysychaniu i pękaniu. Torebki z materiałów tekstylnych można często czyścić wodą z mydłem, jednak zawsze warto sprawdzić zalecenia producenta. Ważne jest także przechowywanie torebek – najlepiej w pozycji pionowej, w workach przeciwkurzowych, z wypełnionym wnętrzem, aby nie traciły swojego kształtu. Dobre nawyki pielęgnacyjne mogą znacznie przedłużyć żywotność ulubionych akcesoriów, jednocześnie zachowując ich estetyczny wygląd na dłużej.

QUIZ dla doświadczonych pań. Na te pytania powinna odpowiedzieć każda kobieta

Pytanie 1 z 10
Pierwszą kobietą w historii, która stanęła na czele polskiego rządu była: