Jak ćwiczyć brzuch w domu? - ćwiczenia

2024-06-01 21:57

Płaski brzuch to cel niejednej kobiety, mężczyźni dążą raczej do uzyskania kaloryferków – obydwa efekty można osiągnąć, nie wychodząc z domu. Mówimy, jakie ćwiczenia wykonywać w domu, aby wzmocnić brzuch.

Jak ćwiczyć brzuch w domu? - ćwiczenia

i

Autor: Getty Images

Ćwiczenia na brzuch - tradycyjnie

Należy położyć się na plecach na twardym podłożu – możemy podłożyć sobie karimatę albo koc, nie może być jednak zbyt miękko, na pewno nie wykonujmy tego ćwiczenia na łóżku lub materacu ze sprężynami. 

Głowę opieramy na rękach, nogi zginamy. W takiej pozycji podnosimy górną część tułowia, jednak nie siłą rąk, a siłą mięśni brzucha właśnie. Broda musi być skierowana do góry. 

Ćwiczenia należy powtórzyć 12–15 razy, następnie odpoczywamy, aby po chwili znowu wykonać podobną serią podniesień. Możemy robić brzuszki w takich seriach tyle, ile damy radę. 

Brzuszki skośnie

Układając się tak samo jak przy tradycyjnych brzuszkach, wykonujemy podniesienia tułowia, jednak tym razem ze skrętami w lewo i prawo – prawy łokieć sięga lewego kolana, a lewy łokieć – prawego kolana. Powtarzamy seriami po 12–15 razy. 

Brzuszki z nogami w górze

Nieco trudniej i ciężej będzie robić brzuszki z nogami uniesionymi do góry. Powtarzamy podnoszenie tułowia, starając się, by łydki były równolegle do podłogi. 

Superbrzuszki

Należy położyć się na plecach i złapać się czegoś stabilnego za sobą (można też oprzeć ręce o podłogę). Nogi powinny być proste (ewentualnie bardzo lekko zgięte w kolanach) i uniesione do góry (prostopadle do podłogi). Napinamy mięśnie brzucha, robimy wdech i unosimy biodra lekko nad podłogą. Przy wydechu opuszczamy biodra. Powtarzamy tyle razy, ile damy radę. 

Dodatkowe ćwiczenia na mięśnie brzucha

Aby jeszcze bardziej urozmaicić trening mięśni brzucha, warto wprowadzić ćwiczenia z wykorzystaniem dodatkowego sprzętu, takiego jak piłka gimnastyczna. Jednym z takich ćwiczeń są brzuszki na piłce. Ustawiamy się w pozycji siedzącej na piłce, stopy płasko na podłożu, a ręce zakładamy za głowę. Powoli przesuwamy tułów do tyłu, jednocześnie napinając mięśnie brzucha, aż górna część pleców znajdzie się na piłce. Następnie wracamy do pozycji wyjściowej, unosząc tułów do przodu. Ćwiczenie to angażuje zarówno mięśnie brzucha, jak i stabilizatory, co wspomaga poprawę równowagi i koordynacji. Inne efektywne ćwiczenie to plank na piłce – opieramy przedramiona na piłce gimnastycznej, utrzymując ciało w linii prostej od głowy do pięt, a następnie napinamy mięśnie brzucha i utrzymujemy pozycję przez 30-60 sekund.

QUIZ dla doświadczonych pań. Na te pytania powinna odpowiedzieć każda kobieta

Pytanie 1 z 10
Pierwszą kobietą w historii, która stanęła na czele polskiego rządu była: