Co zrobić z rozdwajającymi się końcówkami włosów? Rozdwajające się końcówki włosów

2024-05-30 1:47

Przyczyną rozdwajania się końcówek włosów jest osłabienie ich struktury. Włosy mogą może osłabić m.in. częste farbowanie. Podpowiadamy, jak radzić sobie z rozdwojonymi końcówkami i przywrócić włosom dawny blask. Co robić, gdy włosy się rozdwajają?

Co zrobić z rozdwajającymi się końcówkami włosów? Rozdwajające się końcówki włosów

i

Autor: Getty Images

Lśniące, mocne, a przede wszystkim zadbane włosy to jedna z naszych naturalnych wizytówek. Niestety często nie jest to ładna wizytówka. Włosy reagują na zanieczyszczenie środowiska, zmiany temperatur, jak również na wiele innych czynników, np. na przebyte nawet pół roku wcześniej infekcje wirusowe.

Jakie są przyczyny rozdwajających się końcówek włosów?

Rozdwajanie się końcówek włosów jest spowodowane uszkodzeniem struktury włosa. Pod wpływem wielu niekorzystnych czynników traci on swoja spójność i zaczyna się rozszczepiać, od końcówki w stronę nasady. A te niekorzystne czynniki wpływające na rozdwajanie się końcówek włosów to głównie częste zabiegi farbowania, rozjaśniania, stosowanie nieodpowiednich preparatów pielęgnacyjnych, prowadzących m. in. do przesuszania, ale też dieta uboga w witaminy i mikroelementy oraz osłabienie organizmu.

Jak chronić włosy przed rozdwajaniem i jak sobie radzić, gdy zaczynają się rozdwajać?

  • Na ok. pół godz. przed myciem wetrzyj w końcówki włosów odrobinę olejku z jojoby lub nieco lanoliny. Najlepiej na ten czas schować całe włosy pod ręcznikiem, bo w cieple olejek lepiej się wchłonie.
  • Myjąc włosy, jednocześnie masuj skórę głowy. Taki masaż jest pod każdym względem doskonały dla włosów, które staną się mocniejsze już po kilku tygodniach.
  • Regularnie podcinaj włosy, zwłaszcza jeśli masz tendencję do rozdwajania się końcówek. Nie musisz obcinać ich dużo, wystarczy ok. 0,5 - 1 cm.
  • Jeśli masz rozdwajające się końcówki włosów raz w tygodniu wcieraj w skórę głowy sok z rzepy i tak trzymaj pod przykryciem przez godzinę. Potem spłucz ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego szamponu.
  • Płucz włosy wywarem ze skrzypu polnego. Poza tym, że się wzmocni on włosy, to staną się one lśniące i będą szybciej rosły.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Profesjonalne zabiegi fryzjerskie pomocne w walce z rozdwojonymi końcówkami

Oprócz domowych sposobów na zapobieganie rozdwajaniu się końcówek włosów warto także rozważyć profesjonalne zabiegi fryzjerskie. Jednym z nich jest keratynowe prostowanie, które nie tylko wygładza włosy, ale również odbudowuje ich strukturę, dostarczając im niezbędnych protein. Zabieg ten sprawia, że włosy stają się mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne i zyskują większą odporność na działanie czynników zewnętrznych. Innym skutecznym zabiegiem jest tzw. rekonstrukcja włosa, która polega na aplikacji specjalnych preparatów zawierających ceramidy, lipidy oraz witaminy, mających na celu głęboką regenerację uszkodzonych włosów. Pomocne mogą być również regularne kuracje ampułkami skoncentrowanych składników odżywczych, które wzmacniają włosy od nasady aż po same końce. Dobrym rozwiązaniem jest także strzyżenie gorącymi nożyczkami, które zamykają łuski włosa, zapobiegając jego dalszemu rozdwajaniu. Tego rodzaju zabiegi wykonywane regularnie mogą znacząco poprawić kondycję włosów i skutecznie przeciwdziałać problemowi rozdwojonych końcówek.

Stare piosenki dziecięce. Sprawdź, czy pamiętasz jeszcze słowa

Pytanie 1 z 10
Dokąd poszła Karolinka?