Co pomoże na rozdwojone paznokcie?

2024-05-28 10:16

Rozdwajające się paznokcie spędzają sen z oczu wielu kobietom. Jakie są sposoby na ładne paznokcie? Jak dbać o paznokcie, żeby stały się prawdziwą ozdobą dłoni?

Co pomoże na rozdwojone paznokcie?

i

Autor: Getty Images

Jak dbać o paznokcie na co dzień

Na rozdwajanie paznokci może mieć wpływ wiele czynników. Jednym z nich są warunki atmosferyczne. Zimą, kiedy panują ujemne temperatury i jest mroźno, paznokcie ulegają przesuszeniu i osłabieniu. Nie pomagają również skoki temperatur, które o tej porze roku są nieuniknione. A zatem jak dbać o paznokcie? Przed wyjściem na dwór, kiedy panują niskie temperatury, koniecznie trzeba zaaplikować tłusty krem, przeznaczony zarówno do rąk, jak i do paznokci. Oczywiście absolutną podstawą są ciepłe rękawiczki, bez nich – przesuszone i rozdwajające się paznokcie, a nawet odmrożone ręce! – gwarantowane. O smarowaniu rąk i paznokci kremem należy pamiętać również podczas innych pór roku.

Mocne i ładne paznokcie dzięki odpowiedniej pielęgnacji

Na co dzień paznokcie wymagają odpowiedniej pielęgnacji i zabiegów. Warto inwestować w takie kosmetyki jak odżywka do paznokci, która ma działanie wzmacniające i utwardzające oraz stosować kilkudniową „sesję”, każdego następnego dnia nakładając koleją warstwę preparatu. Na rozdwajające się paznokcie świetnie działa również oliwa (najlepiej z oliwek). Raz na jakiś czas moczymy paznokcie w ciepłej oliwie przez 15-20 minut. Takie zabiegi zaprocentują – płytki paznokci będą nawilżone i wzmocnione. Z użytku należy całkowicie wyeliminować pilniki metalowe. Mając rozdwojone paznokcie, najlepiej jest stosować pilniki papierowe lub szklane.

Jak wzmocnić paznokcie dzięki odpowiedniej diecie

Witaminy zawarte w wielu produktach spożywczych to niezawodny sposób na ładne paznokcie (witaminy w tabletkach mogą stanowić ewentualną pomoc w procesie wzmacniania płytki paznokciowej). Na łamliwe paznokcie dobrze wpłyną produkty bogate w cynk, potas, żelazo, magnez, wapń oraz witaminy (głównie z grupy B).

Rozdwojone paznokcie – stop detergentom

Bezwzględnie należy unikać bezpośredniego kontaktu skóry z wszelkimi detergentami, mają one bowiem negatywny wpływ na paznokcie. Dlatego podczas sprzątania koniecznie zakładajmy na ręce gumowe rękawiczki.

Aby wzmocnić łamliwe paznokcie, trzeba włożyć w ich pielęgnację nieco wysiłku. Ale warto! Zadbane dłonie i piękne paznokcie pozytywnie wpływają na wizerunek osoby – zarówno kobiety, jak i mężczyzny.

Kolejnym istotnym elementem dbania o zdrowie paznokci jest regularne wykonywanie manicure. Nie chodzi wyłącznie o estetykę, ale również o odpowiednie skracanie paznokci, by zapobiec ich ewentualnym uszkodzeniom. Pilnowanie, by paznokcie były zawsze czyste i suche, pomaga uniknąć infekcji grzybiczych, które również wpływają na ich stan. Dodatkowo, warto korzystać z olejków wzbogaconych witaminą E, które nie tylko wzmacniają płytkę paznokcia, ale także zmiękczają skórki, ułatwiając ich delikatne odsuwanie. Pamiętajmy również, by unikać nadmiernego używania lakierów do paznokci i preparatów do ich zmywania zawierających aceton, który wysusza paznokcie i powoduje ich łamliwość. Regularne przerwy w stosowaniu lakieru pozwalają paznokciom "oddychać" i naturalnie się regenerować.

QUIZ PRL. Te ubrania wyszły z mody, a były hitem w Polsce Ludowej. Czy je pamiętasz?

Pytanie 1 z 15
Ta koszula była hitem mody męskiej w Polsce Ludowej. Mowa o:
Koszula męska z krawatem