Cała prawda o botoksie... Czy wstrzykiwanie botoksu boli?

2024-05-31 22:04

Możliwości terapeutyczne toksyny botulinowej odkrył na początku XIX wieku niemiecki lekarz Justyn Kerner. Stwierdził on, że bakterie jadu kiełbasianego nadają się do leczenia nadpotliwości - wystarczy wstrzyknięcie dawki preparatu (około 50 jednostek), by na 8 miesięcy pozbyć się tej dolegliwości.

Cała prawda o botoksie... Czy wstrzykiwanie botoksu boli?

i

Autor: Getty Images

Co ciekawe – do dermatologii estetycznej toksyna botulinowa trafiła z okulistyki, gdzie w latach 80. dwudziestego wieku zaczęto z powodzeniem wykorzystywać ją do leczenia mimowolnych drgań i skurczów mięśni twarzy umiejscowionych wokół oka. Wracając jednak do chirurgii plastycznej – dla lekarzy najważniejsze jest to, że bakterie jadu kiełbasianego rozluźniając mięśnie jednocześnie rozprostowują i wygładzają zmarszczki. Skutki są spektakularne – zastrzyk z botuliny potrafi cofnąć zegar biologiczny o ładnych parę lat.

Co potrafi ta toksyna?

Kojarzona głównie z medycyną estetyczną toksyna jest również niezwykle pożyteczna w leczeniu takich schorzeń, jak zez, kurcz połowiczy twarzy, kurcz powiek, skurcz zwieracza przełyku, a nawet hemoroidy, migrena, nałogowe zgrzytanie zębami czy nadmierna potliwość. Lista zastosowań toksyny botulinowej jest imponująca. Najbardziej widoczne wyniki osiąga się na szyi i twarzy. Szczególnie dobrze radzi sobie botulina z tzw. zmarszczkami dynamicznymi, czyli takimi, które pojawiają się wyłącznie wskutek marszczenia skóry oraz w czasie uśmiechu. Gorzej w przypadku zmarszczek statycznych, czyli powstających w wyniku starzenia się lub różnych uszkodzeń (najczęściej wskutek działania słońca). Wówczas trzeba się liczyć z połowicznym sukcesem: toksyna wygładzi zmarszczki, ale całkowicie ich nie zlikwiduje.

Co warto wiedzieć o toksynie botulinowej?

1. Botoks to truciznaBakterie Clostridium Botulinum to regularna trucizna. Jednak podczas zabiegu kosmetycznego wstrzykiwana jest ich minimalna ilość, która nie wywołuje niepożądanych skutków. Jest to około 40-60 jednostek. Substancja działa tylko w maleńkim obszarze, w którym została zaaplikowana. Dlatego nie ma mowy o żadnym zatruciu. Stosowane dawki są bezpieczne dla organizmu.2. Efekt widać po kilku dniachSkutki zabiegu widoczne są po 2-3 dniach – w zależności od organizmu i indywidualnych reakcji. Na pełny efekt czeka się zazwyczaj 10 dni. Działanie toksyny zanika po okołu 6 miesiącach. Po tym czasie przeważnie wskazane jest powtórzenie zabiegu. Ale o tym powinien zdecydować lekarz.3. Można się uodpornić na działanie botoksuSpecjaliści twierdzą, że działanie jadu kiełbasianego jest niezmienne i niezależne od częstotliwości powtarzania zabiegu. Jednak wiele osób, który wstrzykuję botulinę regularnie, mogą zauważyć, że im dłużej korzystają z zabiegów, tym krótszy jest czas ich działania. I coraz częściej korzystają z zabiegów.4. Wstrzykiwanie botoksu boli czy nie boli?Ból przy zabiegu da się porównać do ugryzienia komara. Lekarz wprowadza jad w ciało bardzo cienką igłą. Zabieg trwa około 15 minut – w zależności od liczby wkłuć. Szczególnie wrażliwym poleca się krem przeciwbólowy, którym powinno się posmarować miejsce nakłuć około 30 minut przed zabiegiem.5. Zabieg a efekt maskiWszystko zależy od stopnia profesjonalizmu osoby, której powierzamy naszą skórę. Jeśli skorzystamy z usług doświadczonego dermatologa czy chirurga plastycznego, nie powinnyśmy się martwić. Niemniej jednak ryzyko wystąpienia takie efektu istnieje.

Dodatkowe zastosowania terapii z użyciem toksyny botulinowej W ostatnich latach obszar zastosowania toksyny botulinowej rozszerzył się również na inne pola medyczne. Coraz więcej badań wskazuje na jej skuteczność w leczeniu przewlekłego bólu stawów oraz mięśni, w tym bólu związanego z fibromialgią. Zastrzyki botulinowe przynoszą także ulgę pacjentom cierpiącym na zespoły bólowe takie jak bóle kręgosłupa czy neuropatie. W dermatologii używa się jej do leczenia blizn, w tym blizn keloidowych, poprzez zmniejszenie ich objętości i poprawę wyglądu skóry. Medycyna sportowa również korzysta z botoksu, stosując go w terapii skurczów mięśniowych u sportowców, co przyspiesza rehabilitację i powrót do pełnej sprawności fizycznej. To ukazuje, jak uniwersalnym narzędziem może być toksyna botulinowa, znacząco wykraczając poza jej wizerunek jako narzędzia poprawy urody.

Co Ty wiesz o seksie? QUIZ TYLKO DLA DOROSŁYCH!

Pytanie 1 z 15
Miłość francuska to inaczej: