Kwitnące rośliny doniczkowe: które warto hodować w domu?

2024-06-01 15:38

Zdobycie rośliny o pięknych kwiatach nie jest dziś żadnym problemem. O wiele trudniejsza jest prawidłowa pielęgnacja po okresie kwitnienia, która doprowadzi do ponownego pojawienia się kwiatów w następnym sezonie. Wymaga to wiedzy i cierpliwości.

Kwitnące rośliny doniczkowe: które warto hodować w domu?

i

Autor: Getty Images

Begonia - kwitnie cały rok!

Begonia ma różnokolorowe kwiaty tworzące istne bukiety w doniczce. Najładniejsze odmiany: Alma i Goldstar o pomarańczowych kwiatach, Renaissance i Schwabenland Rigera kwitnące czerwono, różowa Susi. Begonia potrzebuje miejsca jasnego, ale nie bezpośrednio nasłonecznionego, temperatury nie niższej niż 18 stopni C. Lubi umiarkowanie wilgotne podłoże. Wymaga nawożenie raz na dwa tygodnie. Begonie rozmnaża się w kwietniu-maju z sadzonek uzyskanych z wierzchołków roślin. 

Medinilla wspaniała - jedna z najpiękniejszych roślin doniczkowych

Mendinilla to roślina o ogromnych zwieszających się, różowych kwiatach. Medinilla lubi pomieszczenia jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione, najlepiej się czuje w temperaturze ponad 20 stopni C. Zimą, gdy roślina odpoczywa  powinna stać w chłodzie (16 stopni C), w tym czasie zawiązują się pąki kwiatowe. Wiosną i latem należy podlewać ją obficie letnią wodą bez wapnia. Nawożenie od marca do sierpnia, raz w tygodniu. Medinilla lubi zraszanie i wilgotne powietrze. Uwaga! Rośliny, która zawiązała pąki nie można przestawiać w inne miejsce!

Azalia - burza kwiatów

Spośród 800 gatunków różaneczników tylko dwa Rhododendron simsii i Rhododendron obtusum uprawiane są jako rośliny pokojowe. Kwitną zimą lub wiosną wydając kwiaty od białych, przez różne odcienie różowości po ciemne amarantowe. Azalie lubią miejsca chłodne, jasne (nie słoneczne) lub półcieniste. Od połowy maja można je wystawić na balkon lub do ogrodu. Jesienią i zimą należy je przenieść do chłodu (5 st. C), aż dojrzeją pąki, wtedy ograniczamy też podlewanie. Gdy pąki zaczną nabrzmiewać przenosimy azalię do cieplejszego pomieszczenia, ok. 18 st. C. Podlewanie tylko miekką wodą - azalie nie znoszą wapnia. Podczas kwitnienia należy podlewać obficie, ale woda nie może stać na podstawce. od kwietnia do sierpnia raz na dwa tygodnie nawozimy roztworem nawozu do rododendronów.

Storczyk - król subtelnych kwiatów

Storczyk, znany również jako Orchidea, to roślina doniczkowa o niezwykłej urodzie, charakteryzująca się delikatnymi, różnorodnych kolorów kwiatami. Storczyki wymagają jasnych miejsc z rozproszonym światłem, ponieważ bezpośrednie słońce może powodować poparzenia na liściach. Optymalna temperatura dla storczyków to 18-24 stopnie C w dni, a 16-18 stopni C w nocy. Woda, którą podlewamy storczyki, powinna być letnia i miękka, najlepiej przefiltrowana lub deszczowa. Podłoże dla storczyków musi być dobrze przepuszczalne, najczęściej używa się specjalistycznych mieszanek z kory, który pozwala na dobrą cyrkulację powietrza. Nawożenie storczyków wykonujemy co dwa tygodnie specjalnymi nawozami dla orchidei. Ważnym elementem pielęgnacji jest zapewnienie storczyków należytej wilgotności powietrza, która powinna wynosić około 50-70%. Raz w roku, po przekwitnieniu, storczyki warto przesadzić, aby podłoże pozostało świeże i przepuszczalne, co sprzyja zdrowemu wzrostowi rośliny.

Quiz o wiosennych kwiatach. Zestaw arcytrudnych pytań, z którymi nie masz szans
Pytanie 1 z 10
Na rozgrzewkę coś łatwego. Pora wrócić do szkoły. W popularnej piosence o witaniu wiosny, zanim chochoły spadły z róż, pierwszy obudził się?