Co zrobić, by zamiokulkas wystrzelił nowymi liśćmi? Wystarczą łuski słonecznika

Masz zamiokulkasa, ale nie wiesz, jak sprawić, by roślinie wyrosły nowe, zielone liście? Pomocne mogą się tu okazać... łuski słonecznika. Taki domowy nawóz możesz przygotować samodzielnie. Poniżej tłumaczymy, jak to działa!

Zamiokulkas

i

Autor: Wikimedia commons Roślina ta rośnie szybko w miejscu jasnym, na zacienionym stanowisku rośnie znacznie wolniej, a zielone barwa liści się pogłębia. Idealna dla osób zapominających o podlewaniu. Zbyt często podlewanie spowoduje gnicie rośliny.

Zamiokulkas – co to jest?

Zamiokulkas zamiolistny to ozdobna roślina domowa, która może osiągnąć nawet około 150 cm wysokości. Popularność zawdzięcza ona przede wszystkim swojej odporności i niewielkim wymaganiom w uprawie. Zamiokulkas jest w stanie przetrwać w warunkach, których wiele innych roślin doniczkowych nie byłoby w stanie znieść. Roślina ta wybacza nawet dłuższy brak podlewania i radzi sobie nawet w zacienionych miejscach! Jeśli jednak zastanawiacie się, jak sprawić, by zamiokulkas nie tylko po prostu przetrwał w waszym domu lub mieszkaniu, ale przy tym ochoczo się rozrastał, wypuszczając nowe, zielone liście, to musicie poznać pewien prosty sposób, który naprawdę działa, a przy tym nie wymaga wielkich nakładów finansowych!

Nie wyrzucaj łusek słonecznika! Dzięki nim zamiokulkas wypuści nowe liście

Jak wiadomo, zamiokulkas do wzrostu preferuje lekko kwaśne, próchnicze podłoże, które jest też przepuszczalne. Domowym sposobem na to, by odżywić tę roślinę i pobudzić ją do wypuszczania nowych liści są… łuski słonecznika. Zamiast odruchowo wyrzucać je do kosza, warto je zebrać, a następnie po prostu zakopać w doniczce, w której rośnie wasz zamiokulkas. Łuski słonecznika dostarczą mu bowiem szereg składników odżywczych, które sprzyjają jego rozrastaniu oraz spowodują, że liście rośliny nabiorą ciemniejszego, głębokiego, zielonego odcienia. Dodatkowo wzmocnią też jego korzenie. Drugim sposobem na odżywienie zamiokulkasa przy pomocy słonecznika jest zblendowanie jego pestek wraz z łupinami na drobny proszek. Tak przygotowany zmielony specyfik można śmiało stosować poprzez wymieszanie go z ziemią w trakcie przesadzania lub próby rozmnożenia rośliny.