Bukszpan – odmiany i uprawa [RADY OGRODNIKA]

2024-05-31 7:20

Bukszpan to krzew ozdobny wyjątkowo chętnie sadzony w ogrodach na rabatach, wykorzystywany też na żywopłoty. Jego atutem są niewielkie wymagania, możliwość nadawania mu przeróżnych form, długowieczność, a przede wszystkim to, że jest rośliną ogrodową zieloną przez cały rok.

Bukszpan – odmiany i uprawa [RADY OGRODNIKA]

i

Autor: Getty Images

Bukszpan – uprawa

to zimozielony, gęsty krzew o drobnych listkach. Rośnie dość szybko, jest odporny na suszę, dobrze poddaje się i potrafi dożyć nawet kilkuset lat. Ten idealnie nadaje się na żywopłoty, wyznaczania granic w ogrodzie lub do obsadzania rabat. Bukszpan można również uprawiać w donicach na tarasie czy balkonie.

Bukszpan ma małe wymagania. Najlepiej jednak rośnie na żyznym podłożu, przepuszczalnym. Najmniej lubi glebę piaszczystą, zbyt kwaśną i podmokłą. Bukszpan dobrze rośnie na stanowiskach zarówno słonecznych, jak i lekko zacienionych. Ten krzew ozdobny lubi być przycinany, najlepiej dwa razy do roku, wiosną i w połowie lata. Uprawiając bukszpan, trzeba uważać na szkodniki, zwłaszcza mszyce i tzw. miodówkę bukszpanową – jeśli zauważymy szkodniki, należy opryskać krzewy ogólnodostępnymi środkami do ich zwalczania.

Bukszpan – odmiany

Najpopularniejszymi odmianami bukszpanów, polecanymi do uprawy w ogrodach, są:

  • Kraków – polska odmiana bukszpanu, półkulista, o nieco wydłużonych, jasnozielonych liściach. Odmiana dorastająca do 1,5 m wysokości.
  • Marginata – odmiana wyjątkowo gęsta, pokrój jajowaty. Dorasta niewiele powyżej metra.
  • Suffruticosa – krzew bukszpanu karłowaty, osiągający wysokość 1 m. Liście drobne, owalne.
  • Faulkner – krzew o kulistym pokroju, osiągający wysokość niewiele ponad metr. Liście zaokrąglone, ciemnozielone, przebarwiające się zimą na brązowe.

Zastosowanie bukszpanu

Bukszpan, oprócz typowych zastosowań w ogrodach jako żywopłoty czy formowane krzewy, ma również swoje miejsce w sztuce topiarnej, czyli formowaniu roślin w różne kształty dekoracyjne. Dzięki swym gęstym, drobnym listkom i zdolności do szybkiego odrastania po przycinaniu, bukszpan jest idealnym materiałem do tworzenia skomplikowanych kształtów i rzeźb roślinnych. W ogrodach formalnych często spotyka się bukszpanowe labirynty, które nie tylko pełnią funkcję estetyczną, ale również rekreacyjną. Poza tym bukszpan znajduje zastosowanie w produkcji olejków eterycznych oraz w lecznictwie ludowym, gdzie ekstrakty z tej rośliny używane są do produkcji preparatów o właściwościach antyseptycznych i przeciwbakteryjnych. Warto także wspomnieć o jego roli w tradycji wielkanocnej w Polsce oraz innych krajach, gdzie gałązki bukszpanu są często używane do dekoracji i symbolizują odradzające się życie.

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?
Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia