Jak zlikwidować gniazdo szerszeni?

2024-06-03 15:40

Likwidacja gniazda szerszeni to bardzo niebezpieczna operacja i lepiej nie wykonywać jej na własną rękę. Szerszenie, które budują swoje gniazda w dziuplach drzewach, na poddaszach i strychach, są bardzo agresywne a ich jad może być zabójczy dla człowieka. Jak usunąć gniazdo szerszeni?

Jak zlikwidować gniazdo szerszeni?

i

Autor: Getty Images

Kto może usunąć gniazdo szerszeni?

Akcję usuwania gniazd szerszeni lepiej zostawić specjalistom, czyli strażakom, którzy dysponują odpowiednim sprzętem. Jednak nawet interwencja strażaków może okazać się nieskuteczna. Po pierwsze strażacy usuwający gniazdo szerszeni muszą zadbać o bezpieczeństwo ludzi, którzy znajdują się w pobliżu. Czasami konieczna jest ewakuacja mieszkańców. Fizyczne usunięcie gniazda owadów nie daje żadnej gwarancji, że nie powstanie nowe. Czasami szerszenie wracają w to samo miejsce i znów próbują w nim zamieszkać. Można im w tym przeszkodzić, używając specjalistycznego środka chemicznego.

Dlaczego likwidacja gniazda szerszeni na własną rękę jest niebezpieczna?

Ratownicy jednocześnie przestrzegają przed samodzielnym usuwaniem gniazd szerszeni.Te owady bywają bowiem bardzo agresywne. Nie wolno gniazd spryskiwać wodą, nie wolno rzucać w nie żadnymi przedmiotami. W ten sposób można je tylko rozzłościć. Jak ktoś się uprze, to może próbować sam zlikwidować małe gniazda. Trzeba wtedy odpowiednio się ubrać, najlepiej w ubranie pszczelarskie, założyć grube rękawice i długie buty, a na nie naciągnąć spodnie z gumką. Gniazdo można spryskać aerozolem kupionym w sklepie.

Ile kosztuje usuwanie gniazda szerszeni?

W walce z szerszeniami strażacy pomagają bezpłatnie. Jednak usuną gniazdo tylko z tych obiektów, w których przebywają chorzy lub dzieci (szpitale, żłobki, przedszkola, szkoły, place zabaw). W innych przypadkach mają prawo odmówić przyjęcia zgłoszenia lub przyjadą i odgrodzą taśmą miejsce, w którym jest gniazdo. Odpowiedzialni za usuwanie takich zagrożeń są zarządcy i właściciele nieruchomości.W usuwaniu gniazd szerszeni mogą też pomóc wyspecjalizowane firmy, które w okresie wiosenno-letnim uruchamiają nawet całodobowe dyżury. Wystarczy zadzwonić i poinformować o zagrożeniu, a wyspecjalizowana ekipa pojawi się u nas.Niestety, za usługi takiej firmy trzeba zapłacić. Koszt zależy zwykle od wielkości gniazda i jego lokalizacji. Cena waha się w granicach 150 − 350 zł.

Warto również dodać, że prewencja odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu powstawaniu gniazd szerszeni. Jednym ze skutecznych sposobów jest zatykanie wszelkich potencjalnych otworów i szczelin w budynkach, gdzie owady mogłyby założyć gniazdo. Regularne przeglądy strychów, poddaszy, komórek i innych mniej używanych przestrzeni mogą pomóc w szybkim wykryciu niechcianych lokatorów. Dodatkowo, zastosowanie zapachowych repelentów i specjalistycznych środków chemicznych na zewnątrz budynków może zniechęcić szerszenie do osiedlania się w ich pobliżu. Poradząc się profesjonalistów, można także dowiedzieć się, jakie konkretne środki najlepiej zastosować w danym miejscu, co zdecydowanie zwiększy skuteczność prewencyjnych działań.

To owoc czy warzywo? Zapomnij, że zdobędziesz 10 punktów

Pytanie 1 z 10
Fenkuł to: