Jak wyczyścić pluszowego misia?

2024-05-31 17:08

Stary pluszowy miś - pamiątka z dzieciństwa, jest już trochę brudny. Właściwie - bardzo brudny. A tak naprawdę - lepi się od brudu, cały jest zakurzony i pewnie pełen roztoczy. Co robić?

Jak wyczyścić pluszowego misia?

i

Autor: Getty Images

Wiele zależy od tego, jak stary, jak cenny i jak zbudowany jest nasz miś. Teddy bear wyprodukowany za czasów rządów królowej Wiktorii zasługuje na opiekę konserwatora i szklana gablotkę; jeśli w domu jest miś z limitowanej serii wyprodukowanej przez Louis Vuitton – taki, jak ten sprzedany w domu aukcyjnym Christie za jakieś 180 000 dolarów – lepiej oddać go specjaliscie. Albo po prostu schować w sejfie.

W bardziej prawdopodobnym przypadku chodzi o misia z własnego dzieciństwa. Tu jest trochę trudniej, ale za to taniej. Bierzemy ostry nożyk, szukamy szwu i rozpruwamy misiowi brzuszek/ główkę. Wyciągamy starą gąbkę, szmatki albo watę. Szmatki możemy spróbować wyprać, inne rodzaje nadzienia – lepiej wyrzucić. Skórkę z misia pierzmy w pralce nastawionej na 40 stopni i suszymy. Jeśli jest bardzo zabrudzony albo materiał zetlał, zostaje panie ręczne: miska wypełniona lekko ciepła wodą, szczoteczka do zębów i sporo cierpliwości. Czyścimy, płuczemy i tak do skutku.

Wysuszoną skórkę starannie suszymy, wypełniamy nową gąbka, wełną czy grochem, odtwarzając pierwotny materiał. Starannie zaszywamy. Szczotkujemy plusz, przy okazji poprawiając ewentualne uszkodzenia. Szklane oczka możemy przetrzeć kredą z octem, wypolerować, oczyścić ciepłą wodą. Misia wkładamy do foliowej torby, obwiązujemy sznureczkiem, zamykamy na tydzień do zamrażarki, żeby zabić roztocza (właściwie wystarczą dwa dni, ale lepiej nie ryzykować), później wietrzymy przez parę godzin na balkonie.

Po zakończeniu procesu odświeżania, warto zwrócić uwagę na sposób przechowywania misia, aby zachować jego dobry stan przez dłuższy czas. Najlepiej trzymać go w suchym i przewiewnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego, które może powodować blaknięcie materiału. Dobrą praktyką jest przechowywanie misia w bawełnianej poszewce lub worku, aby chronić go przed kurzem, a jednocześnie zapewnić odpowiednią wentylację. Jeśli wiemy, że miś będzie przechowywany przez dłuższy okres, można rozważyć umieszczenie obok niego saszetki z naturalnymi środkami pochłaniającymi wilgoć, takimi jak krzemionka, co pomoże zapobiec rozwojowi pleśni. Regularne wietrzenie i delikatne odkurzanie również przyczynią się do utrzymania pluszaka w jak najlepszym stanie przez kolejne lata.

Quiz 100 pytań z wiedzy ogólnej. 82/100 oznacza, że masz umysł doskonały!

Pytanie 1 z 100
1. Na początek coś prostego. Który ocean jest największy?