Brzęczące nad uchem komary są bardzo uciążliwe, szczególnie kiedy letnie wieczory spędzamy na świeżym powietrzu albo gdy śpimy przy otwartym oknie. Ugryzienia komarów, a raczej komarzyc, bo to one są żądne ludzkiej krwi, bywają przyczyną dużego dyskomfortu, szczególnie u osób uczulonych na ukąszenia.
Sposób na komary
Czy istnieje skuteczny sposób na komary? Jak odstraszyć komary i ustrzec się przed ukąszeniami? Przede wszystkim – w miarę możliwości – należy unikać kontaktu z tymi owadami, czyli nie przebywać na zewnątrz w porze, kiedy są one najbardziej aktywne. Zaleca się również stosowanie moskitier, które w znaczny sposób zahamują działalność komarów.
Jeśli jednak jesteśmy narażeni na kontakt z komarzycami, pamiętajmy, by dobrze się ubrać – odpowiednie będą bluzki z długimi rękawami i spodnie, koniecznie w jasnych kolorach, gdyż ciemne barwy przyciągają komary.
Jak odstraszyć komary... zapachem?
Skutecznie pozbyć się komarów można dzięki olejkom eterycznym – dobrze zda egzamin olejek eukaliptusowy, miętowy, lawendowy, rozmarynowy, z trawy goździkowej, pomarańczowy czy cytrynowy. Preparat na komary można również przygotować w domu – wystarczy wymieszać szklankę czystej wódki z ulubionym olejkiem zapachowym (15–20 ml). Można go później rozpylać atomizerem lub wlać do pojemniczka, by spokojnie parował. Jako środki na komary sprawdzają się również świece zapachowe lub kadzidełka.
Co na komary – z przydomowego ogródka
Dobrym sposobem na komary mogą być również rośliny z ogródka lub balkonu. Nie dość, że zdobią wnętrze, to jeszcze pomagają odstraszyć owady. Należą do nich: kocimiętka, lawenda, mirt, pelargonia pachnąca czy bazylia.
Zdrowy sposób na komary
Inne środki, które pomogą pozbyć się komarów, to świeża cebula i czosnek, które mają intensywny zapach. Najlepiej pokroić je w plasterki i położyć np. na parapecie, jeżeli oczywiście sami wytrzymamy ich wyrazisty aromat. W odstraszaniu komarów pomaga też posmarowanie skóry sokiem z cytryny.
Jak pozbyć się komarów sposobem witaminowym
Witamina B to kolejny sprawdzony sposób na komary. Zmieniając skład naszego potu, sprawia, że dla owadów staje się on mało atrakcyjny.
A co jeśli komar ugryzie?
Najważniejsze, by nie drapać miejsca po ukąszeniu, choć oczywiście nie jest to takie proste... Spróbujmy złagodzić swędzenie, stosując np. ocet jabłkowy, cebulę, niektórzy doradzają również pastę miętową.
Aby pozbyć się komarów, można sięgać również po dostępne w aptekach i drogeriach środki. Pamiętajmy jednak, aby dokładnie zapoznać się z ich składem i nie używać w zbyt dużych ilościach. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku dzieci do 12. roku życia. Koniecznie zapoznajmy się z treścią ulotki dołączonej do opakowania.
Warto również wiedzieć, że technologia może być naszym sprzymierzeńcem w walce z komarami. Najnowsze rozwiązania, takie jak elektroniczne repelenty, emitują ultradźwięki, które dezorientują owady i sprawiają, że trzymają się z daleka. Urządzenia te są często niesłyszalne dla ludzi oraz niewidoczne, co czyni je wygodnymi i dyskretnymi. Ponadto, niektóre smartfony oferują aplikacje, które naśladują ultradźwiękowe repelenty, choć ich skuteczność może być różna w zależności od modelu urządzenia. Różne firmy oferują także lampy owadobójcze z wbudowanymi światłami UV, przyciągające komary, które następnie są eliminowane przez niewielkie ładunki elektryczne.