1. Co robić, kiedy jest za głośno? Jak zachować się w sytuacji, gdy ciągłe imprezy lub płacz dziecka nie pozwalają nam zasnąć?
Przede wszystkim należy spróbować porozmawiać z sąsiadem na spokojnie. Często jest to najlepsza droga do porozumienia. Cisza nocna nie jest normowana żadnymi przepisami, wynika ona jedynie z ustaleń zapisanych w regulaminie obowiązującym mieszkańców. Jeśli nasze starania nie przynoszą żadnego efektu, sytuację należy zgłosić na policję. Funkcjonariusze mogą upomnieć lub nawet ukarać sąsiada mandatem w wysokości od 100 do 500 zł.
2. Co robić, kiedy sąsiad pije i urządza libacje? Jak reagować na agresję ze strony pijanego sąsiada?
W tym przypadku interwencja policji jest konieczna. Jeśli jednorazowe skargi i upomnienia nie pomagają, należy złożyć doniesienie lub pozew w sądzie cywilnym. Takie działanie może doprowadzić nawet do eksmisji uciążliwego sąsiada.
3. Co robić, kiedy zamiłowanie sąsiada do grillowania staje się uciążliwe? Co robić, gdy mamy już dość zadymionego balkonu?
Podobnie jak w przypadku ciszy nocnej, przepisy nie odnoszą się bezpośrednio do grillowania na balkonie lub tarasie. Często jednak regulaminy spółdzielni mieszkaniowych zabraniają smażenia pod chmurką. W takiej sytuacji należy wezwać straż miejską lub policję (jeśli rozmowa z sąsiadem nie pomogła), a jeśli w wyniku grillowania odniesiemy jakieś szkody, mamy prawo wystąpić o odszkodowanie.
4. Co robić, gdy sąsiad grodzi korytarz? Czy da się pozbyć nieestetycznych "składzików" ze wspólnego korytarza?
Żaden mieszkaniec nie ma prawa do odgradzania części korytarza, nawet jeśli przylega on do jego mieszkania. Jeśli sąsiad samowolnie organizuje sobie wspólną przestrzeń, należy bezzwłocznie powiadomić o tym administrację lub zarząd nieruchomości. Często tego typu składy stanowią zagrożenie pożarowe, dlatego sprawą powinna zająć się także straż pożarna.
5. Co robić, gdy sąsiad nas zalał? Jak uzyskać pieniądze na ewentualny remont?
Sąsiad odpowiedzialny za zniszczenia jest zobowiązany do naprawy szkód. Należy sporządzić protokół, w którym uwzględnimy wszelkie poniesione straty i udokumentujemy ich zakres. Jeśli winny sąsiad odmówi zapłaty, sprawę należy skierować do sądu.
6. Co robić, gdy dzieci sąsiada dewastują korytarze i klatkę schodową? Jak poradzić sobie z przesiadującą na klatce młodzieżą?
Za dzieci odpowiadają ich rodzice. Ciężar pokrycia kosztów naprawy ciąży na opiekunach. Jeśli sprawcą dewastacji jest więcej niż jedno dziecko, wtedy odpowiedzialność spada solidarnie na wszystkich rodziców. Jeśli opiekunowie odmówią naprawy szkód spowodowanych przez swoje pociechy, sprawę można zgłosić do administracji.
7. Co robić, gdy sąsiedzi przygarniają zwierzęta i nie dbają o nie? Czy da się rozwiązać problem głodnych, niezadbanych zwierząt na korytarzu?
Jeśli na swojej klatce schodowej widzisz wałęsające się bez opieki zwierzęta, powiadom policję, straż miejską, lub Towarzystwo Opieki nad Zwierzetami. Sprawa trafi następnie do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Zwierzęta mogą zostać odebrane i umieszczone w schronisku, a właściciel zostanie ukarany grzywną lub aresztem.
8. Co robić, gdy sąsiad nie płaci czynszu? W jaki sposób wyegzekwować od mieszkańca spłatę długów?
Wspólnota mieszkaniowa może doprowadzić do sprzedaży mieszkania, którego właściciel zalega z czynszem. Takiemu lokatorowi nie przysługuje prawo do lokalu zamiennego. Sprawa powinna trafić do sądu.
9. Co robić, gdy sąsiedzi hałasują podczas remontu? Jak radzić sobie z uciążliwym hałasem remontowym?
Hałas związany z pracami remontowymi może być niezwykle uciążliwy, ale prawo do przeprowadzania remontów jest jednym z fundamentalnych praw właścicieli mieszkań. Najlepszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie od rozmowy z sąsiadem, wyrażenie swoich obaw i próba wspólnego ustalenia harmonogramu prac, który będzie jak najmniej uciążliwy. Regulaminy spółdzielni mieszkaniowych często określają dopuszczalne godziny wykonywania głośnych prac, np. od 8:00 do 18:00 w dni robocze, a w weekendy zakazują takich prac. Jeśli rozmowa nie przynosi skutku, warto skontaktować się z administracją budynku, która może interweniować. Dodatkowo, jeżeli hałas przekracza dopuszczalne normy, można wezwać straż miejską lub policję, która może podjąć odpowiednie kroki prawne wobec uciążliwego sąsiada.