Wenecja. Co warto zwiedzić w Wenecji? 5 najważniejszych zabytkó

2024-05-30 12:43

Wenecja to włoskie miasto położone na wyspach na Morzu Adriatyckim. Zabytek w skali światowej, tłumnie odwiedzany przez turystów. Jakie zabytki w Wenecji warto zobaczyć?

Wenecja. Co warto zwiedzić w Wenecji? 5 najważniejszych zabytkó

i

Autor: Getty Images

Wenecja niegdyś była jedną z potęg basenu Morza Śródziemnego. Z tego okresu świetności pozostały budowle, dzięki którym dziś miasto jest zabytkiem na skalę ogólnoświatową. Wybierając się do Wenecji, najlepiej nastawić na piesze zwiedzanie miasta Można poruszać się również tramwajami wodnymi czy gondolami, ale są to atrakcje dziś wręcz nastawione na turystów, a więc dość drogie. Co warto zobaczyć w Wenecji?

Wenecja: Bazylika św. Marka

Bazylika św. Marka powstała w pierwszej połowie IX wieku. Kupcy weneccy wykradli z Aleksandrii szczątki świętego Marka ewangelisty i postanowili zbudować bazylikę, w której je umieszczą. Od tego czasu kościół był wiele razy niszczony, odbudowywany i rozbudowywany. Wewnątrz znajduje się m.in. Złoty Ołtarz z 976 roku oraz unikatowa rzeźba - kwadryga z czwórką koni.

Wenecja: Canal Grande

Kanał o długości niemal 4 km, zbudowany w XV wieku. Brzegi spinają cztery mosty: most Akademii, most Bosych, most Rialto oraz Most Konstytucji. Wzdłuż kanału pobudowane są domy, ustawione fasadami w stronę wody.

Wenecja: Plac św. Marka

Najbardziej znany plac Wenecji. Połączony z Piazettą San Marco i stykający się z Pałacem Dożów, od zawsze był miejscem ważnych wydarzeń historycznych. Architekturą placu zachwycał się sam Napoleon Bonaparte. Dziś znajdują się na nim liczne kawiarenki. W czasie podtopień plac regularnie zalewa woda.

Wenecja: Pałac Dożów

Z placu św. Marka już blisko do Pałacu Dożów. Ogromny budynek w stylu flamboyant robi duże wrażenie. Pierwszy budynek został zbudowany już w 814 roku, jednakże później strawił go pożar. Odbudowano go w XI wieku i od tego czasu wielokrotnie zmieniano jego wygląd. Kiedyś był siedzibą władz austriackich i włoskich, dziś znajduje się w nim Museo dell'Opera.

Wenecja: Most Westchnień

Najsłynniejszy most Wenecji. Zbudowany w pierwszej połowie XVII wieku, wiąże się z nim romantyczna legenda. Jako że most spinał więzienie z Pałacem Dożów, romantyczni pisarze twierdzili, że dobiegały z niego westchnienia skazańców, którzy tęsknili za swoimi ukochanymi.

Stolice w Europie. Quiz dla osób, które uważały na geografii!

Pytanie 1 z 10
Hiszpania