Wakacje w górach: co ze sobą zabrać? 5 niezbędnych rzeczy

2024-05-30 6:07

Wakacje w górach to uczta nie tylko dla ciała, ale również dla ducha. Piesze wędrówki dają olbrzymią satysfakcję i pozwalają odpocząć od codziennego zgiełku. Co zabrać ze sobą, by nic nie popsuło nam wyjazdu? 5 niezbędnych rzeczy na wyjazd w góry.

Wakacje w górach: co ze sobą zabrać? 5 niezbędnych rzeczy

i

Autor: Getty Images

Prawdą jest powiedzenie, że pogoda w górach zmienia się jak w kalejdoskopie. Błękitne o poranku niebo już w południe potrafi być zasnute ciężkimi chmurami. Wybierając się w jakąkolwiek trasę, trzeba więc mieć na uwadze, że może nas spotkać nieprzyjemna niespodzianka i odpowiednio spakować plecak. Co powinno się w nim znaleźć?

Wakacje w górach: 5 niezbędnych rzeczy

  • Podstawą jest porządna kurtka przeciwdeszczowa. Nawet jeśli wychodzisz na szlak w upał, miej na uwadze, że wysoko w górach temperatura jest dużo niższa. Nagłe podmuchy wiatru mogą sprawić, że będziesz odczuwać temperaturę w wysokości kilku stopni Celsjusza. Nie da się tego przetrwać bez kurtki (koniecznie z kapturem)
  • Polar lub ciepła bluza. Wcześnie rano w górach zawsze jest rześko, bluza jest więc niezbędna. Weź ze sobą taką, która po zwinięciu zajmie w plecaku mało miejsca. Polar jest do tego idealny.
  • Wygodne ubranie. Lekkie i sportowe ubranie 
  • Wygodne buty. Bez butów trekkingowych nie da się chodzić po górach. Nie tylko ułatwiają poruszanie się po nierównym terenie, ale również minimalizują ryzyko urazów.
  • Kijki trekkingowe. Kije trekkingowe bardzo pomagają w chodzeniu po górach. Odciążają 90 procent mięśni, a więc znacznie ułatwiają poruszanie się po górach! Mają dobroczynny wpływ na stawy (głównie kolana) oraz kręgosłup. I bardzo pomagają przy schodzeniu.

Quiz skojarzeniowy. Podajemy 3 wyrazy, wy zgadujecie jakie to miasto

Pytanie 1 z 7
Bagietka, wieża, elegancja