Uzdrowiska w Polsce. Gdzie warto pojechać?

2024-05-29 10:09

Jest w Polsce kilka miejscowości, do których ciągną ludzie uskarżający się na przeróżne dolegliwości. Miejsca te słyną z wód mineralnych, termalnych i solankowych, które skutecznie łagodzą ból. Jakie uzdrowiska w Polsce są najpopularniejsze i warte polecenia?

Uzdrowiska w Polsce. Gdzie warto pojechać?

i

Autor: Getty Images

Ciechocinek

Miasto słynące z sanatorium i uzdrowisk. Dzięki przyjaznemu łagodnemu klimatowi (dużo słońca, mała ilość opadów) sprzyja regeneracji organizmu. W Ciechocinku występują złoża solanek ciepliczych, zawierające m.in. związki wapnia, magnezu, żelaza czy bromu korzystnie wpływające na osoby z uskarżające się na problemu z układem krążenia czy oddechowego. Kąpiele w solance łagodzą także urazy kręgosłupa, choroby zwyrodnienia kości i stawów, a także choroby kobiece. Ciechocinek został uznany za uzdrowisku już w 1922 roku.

Nałęczów

Najbardziej popularne lubelskie uzdrowisko ma równie długą historię jak to w Ciechocinku (prawa uzyskało w 1928 roku). Mikroklimat tego miejsca sprzyja szczególnie osobom o wysokim ciśnieniu tętniczym

Gospodarka Nałęczowa opiera się głównie na osobach chorych, które chętnie przyjeżdżają tu do licznych sanatoriów i uzdrowisk, aby móc korzystać z wielu zabiegów oraz słynnej nałęczowskiej, bogatej w magnez wody. Główną atrakcją tego uzdrowiska jest piękny park zdrojowy oraz pijalnia wód mineralnych wraz z palmiarnią.

Busko Zdrój

Zalety tego uzdrowiska to wody siarczkowe, solanki jodkowo- bromkowe i pokłady borowiny. Do Buska Zdroju przyjeżdżają głównie osoby leczące schorzenia kardiologiczne, dermatologiczne, neurologiczne, reumatyczne i pourazowe. Większość sanatoriów i ośrodków leczniczych mieści się w przepięknie odrestaurowanych starych budynkach, a pobliżu tej miejscowości znajdują się dwa rezerwaty przyrodnicze.

Krynica Zdrój

Przepiękna podgórska miejscowość pełna zabytkowych budynków, w tym m.in. pijalnię „Słotwinka” z 1806 roku, Łazienki Borowinowe z 1881 roku czy Dom Stary Zdrojowy z 1889 roku.

W Krynicy Zdrój znajdują się liczne sanatoria i szpitale uzdrowiskowe, a także pijalnie i rozlewnie wód mineralnych i leczniczych. Przyjeżdżają tu głównie osoby z chorobami układu trawiennego, moczowego i krążenia. W zimie miejsce to zapełnia się narciarzami, którzy traktują je, jako bazę wypadową w pobliskie góry.

Jak dobrze znasz Świętokrzyskie? Rozpoznaj miejscowośc po nazwie powiatu

Pytanie 1 z 13
Która miejscowość znajduje się w powiecie buskim?