Stambuł w kilka dni – co warto zobaczyć?

2024-05-30 1:45

Stambuł to największe i najludniejsze miasto Turcji. Ogromna metropolia, która leży na dwóch kontynentach. Bogactwo różnorodności – tak w skrócie można nazwać dawny Konstantynopol. Potrzeba długich miesięcy, by dokładnie poznać jego historię, kulturę i zobaczyć wszystko to, co warte zobaczenia. Mamy jednak i dobry plan na zwiedzanie miasta w kilka dni!

Stambuł w kilka dni – co warto zobaczyć?

i

Autor: Getty Images

Stambuł. Istanbul. Konstantynopol. Największe i najludniejsze miasto Turcji. Przez niektórych niesłusznie nazywany stolicą Turcji. Cel tysięcy turystów. Miasto tak ogromne, bogate i różnorodne, że potrzeba długich miesięcy na jego poznanie. Co trzeba zobaczyć, mając jedynie kilka dni na zwiedzanie Stambułu? Obowiązkowych punktów podróży jest sporo.

Stambuł: co warto zobaczyć?

W dowolnej kolejności i konfiguracji, ale absolutnie obowiązkowo! Te miejsca musi zobaczyć każdy, kto choć na kilka dni zatrzymuje się w dawnym Konstantynopolu. Najpopularniejsze zabytki Stambułu znajdują się w części powszechnie znanej jako „Złoty Róg". Choć kultowym punktem każdej wycieczki są atrakcje skupione w dzielnicy Sultanahmet, czasem warto odejść kilka kilometrów od turystycznego centrum miasta, żeby zobaczyć prawdziwe oblicze najludniejszego miasta Turcji.

Najwyższe miejsce w rankingu zwiedzających zajmuje Meczet Sułtana Ahmeda, powszechnie znany jako , czyli Blue Mosque. Obok Hagia Sophia - jedna z najbardziej okazałych budowli dzielnicy Sultanahmet. Imponuje rozmachem oraz rozmiarami. To co najważniejsze to fakt, iż Błękitny Meczet nadal pełni funkcję świątyni. Codziennie odbywają się w nim modlitwy. Wewnątrz wydzielone jest miejsce, po którym mogą poruszać się turyści.

Kolejnym punktem na trasie każdego turysty jest oczywiście dawny Kościół Mądrości Bożej, czyli znana . Monumentalna świątynia bizantyjska, która uważana jest za najwspanialszy obiekt architektury i budownictwa całego pierwszego tysiąclecia naszej ery.

Tutaj warto także wspomnieć o miejscu, które nie jest znane wszystkim odwiedzającym. Mowa o Grobowcu Sułtanów, który znajduje się na terenie kompleksu Hagia Sofia. Kolejnym miejscem, które zwiedzić musi absolutnie każdy odwiedzający Stambuł jest Pałac Topkapi, który zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie Hagia Sophia oraz Błękitnego Meczetu. Pałac Topkapi był rezydencją sułtanów przez ponad 380 lat. Dziś, wpisany na listę zabytków UNESCO, jest jedną z największych atrakcji turystycznych Stambułu.

W turystycznej dzielnicy Stambułu przy placu Sułtanahmet zlokalizowano jest także tzw. Cysterna Bazylikowa. Jest to największa z kilkuset starożytnych cystern, która wciąż znajduje się pod miastem. Zbiornik to podziemna komnata, która może pomieścić od 80-100 000 m³ wody. Jej głównym zadaniem było zaopatrywanie w wodę pałacu cesarskiego w wypadku wojny, kiedy to woda z akweduktów mogłaby zostać odcięta lub zatruta.

Kolejny obowiązkowy element na stambulskiej trasie to Pałac Dolmahahce - pałac władców Imperium Osmańskiego. Był pierwszym pałacem w Stambule, który wybudowany został w stylu prawdziwie europejskim. Miejsce to robi ogromne wrażenie przepychem i bogactwem wnętrz. Co ważne, zwiedzanie Pałacu odbywa się tylko i wyłącznie w formie zorganizowanych grup. Nie ma możliwości samodzielnego zwiedzania Pałacu.

Stambuł we współczesnym wydaniu

Sercem Stambułu we współczesnym wydaniu jest osławiony Plac Taksim w dzielnicy Beyoglu. Podążając od Placu Taksim w kierunku Wieży Galata dojdziemy na najbardziej reprezentacyjnej ulicy miasta – Istiklal Caddesi. Po wizycie w ekskluzywnym sklepie, możemy usiąść na turecki obiad w restauracji, a przez okno obserwować świat, w którym zagraniczni turyści przeplatają się z miejscowymi artystami i ulicznymi grajkami.

Nadszedł czas na punkt, który nie umknie oczu żadnego zwiedzającego – wspomniana wcześniej Wieża Galata. W czasach Imperium Osmańskiego w wieży stacjonował oddział janczarów. W XVI w. znajdowało się tu więzienie. Dziś – klub, restauracja, sklep z pamiątkami oraz punkt widokowy, który jest jedną z największych atrakcji Stambułu.

Na koniec coś dla zakupoholików i nie tylko! Wielki Bazar w Stambule, inaczej nazywany Krytym Bazarem. Był jednym z handlowych centów świata. Zajmuje powierzchnię 30 hektarów, ma 61 ulic i około 3500 sklepów. Na Wielkim Bazarze znajdziemy absolutnie wszystko – od przypraw, przez biżuterię, po dywany.

Miejsc, których grzechem byłoby nie zobaczyć , będąc w Stambule jest o wiele więcej. Zawsze jednak braknie nam na nie czasu. Nielicznym udaje się odkryć wszystkie twarze Stambułu, który jest różnorodny, intrygujący i urzekający zarazem.

Quiz dla urodzonych podróżników. Czy dopasujesz miasto do państwa?

Pytanie 1 z 10
Lipsk leży w: