Rowerowe trasy turystyczne w Polsce – gdzie warto się wybrać?

2024-06-02 6:01

Czas wolny od pracy warto przeznaczyć na odpoczynek, najlepiej aktywny. Najlepiej wsiąść na rower! Podpowiadamy, dokąd najlepiej się udać na wycieczkę rowerową.

Rowerowe trasy turystyczne w Polsce – gdzie warto się wybrać?

i

Autor: Getty Images

W Polsce infrastruktura rowerowa z każdym rokiem ma się coraz lepiej. A ponieważ nasz kraj został wyjątkowo łaskawie obdarowany przez naturę, m.in. pięknymi górami, urokliwymi jeziorami czy rozległymi lasami, warto z tych dobrodziejstw korzystać, nie zapominając przy tym o wartych uwagi dziełach ludzkich rąk.

Wakacje na rowerze: szlakiem latarni morskich

Wprawdzie Bałtyk w maju nie zachęca do kąpieli, ale morskie powietrze i piękne widoki powinny skusić każdego amatora dwóch kółek. Szlak morskich latarni ma ok 700 km, biegnie od Świnoujścia aż do Krynicy Morskiej. Jeśli całość to dla nas za dużo, można zdecydować się jedynie na ten odcinek, który według nas jest najatrakcyjniejszy. Warto jednak pamiętać o tym, aby kierować się z zachodu na wschód. Gwarantuje nam to pomoc wiatru, wiejącego w plecy. Na trasie można podziwiać między innymi latarnie w Sopocie, Czołpinie czy na Rozewiu, ale także inne trakcje turystyczne oferowane przez nadmorskie kurorty.

Wakacje na rowerze: szlakiem Orlich Gniazd

Każdy miłośnik historii powinien choć raz w swoim życiu zagościć na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i zwiedzić znajdujące się tam liczne twierdze i zamki (metaforyczne Orle Gniazda). Długość trasy to ok. 160 km, ale zawsze możemy przejechać tylko odcinek trasy, podziwiając wybrane pozostałości systemu obronnego z XIV wieku, w którego skład wchodzą między innymi: Zamek Rycerski w Korzkwi, Zamek Królewski w Babolicach czy ruiny Zamku Rycerskiego w Pilicy.

Wakacje na rowerze: Puszcza Białowieska

Przez Białowieski Park Narodowy, w którego skład wchodzi najlepiej zachowana część ostatniego w Europie lasu naturalnego, o charakterze pierwotnym, biegnie kilka tras rowerowych. Jednak wszystkie gwarantują nam spokojny wypoczynek na łonie przyrody oraz niezapomniane widoki. Nasze oczy cieszyć będzie przede wszystkim piękna flora i fauna.  Niezwykle ciekawy jest szlak „Żebra Żubra” prowadzący po drewnianej kładce przez podmokłe lasy, które są esencją Puszczy Białowieskiej.  

Po więcej ciekawych tras odsyłam tu:

Jak dobrze znasz atrakcje turystyczne Pomorza Zachodniego?

Pytanie 1 z 10
Gdzie znajduje się Promenada Gwiazd?