Rejkiawik: co musisz zobaczyć w stolicy Islandii?

2024-06-03 16:20

Rejkiawik to największe miasto, a zarazem stolica Islandii. Co warto zobaczyć w tej coraz chętniej odwiedzanej przez Polaków najstarszej osadzie na wyspie? Poznaj najciekawsze atrakcje Rejkiawiku!

Rejkiawik: co musisz zobaczyć w stolicy Islandii?

i

Autor: Getty Images

"Rejkiawik" znaczy po islandzku "dymiąca zatoka" - nazwa jest jak najbardziej usprawiedliwiona, ponieważ miasto leży nad Zatoką Faxa, a wokół niego znajduje się wiele gorących źródeł i gajzerów. Stanowią one jedną z wielu atrakcji Rejkiawiku i okolic. Przeczytaj, co jeszcze warto zobaczyć, odwiedzając tę najbardziej wysuniętą na Północ stolicę Europy!

Rejkiawik: Laugarvegur

Laugarvegur - tej ulicy nie możecie przegapić, odwiedzając islandzkie miasto. W liczącym ponad 100 tysięcy mieszkańców grodzie, to właśnie Laugarvegur pełni funkcję głównej ulicy handlowej, jest pełna śpieszących do robienia zakupów Islandczyków i turystów i w dzień, i w nocy. Laugarvegur jest oryginalną, pełną kolorowych budynków ulicą, którą warto się przejść zwłaszcza w okolicy Bożego Narodzenia - ozdoby naprawdę robią wrażenie! Trzeba się jednak przygotować, że zakupy, także w dwóch głównych centrach handlowych znajdujących się przy tej ulicy, mogą się źle skończyć dla polskiej kieszeni - kupowanie przeróżnych produktów na Islandii zdecydowanie nie należy bowiem do najtańszych.

Rejkiawik: Perlan

Perlan jest jednym z najbardziej znanych budynków w Rejkiawiku, położonym na wzgórzu Oskjuhlid Hill, rozległym terenie pełnym zieleni. W budynku znajdują sie zbiorniki, które stanowią źródło naturalnie podgrzewanej wody miejskiej. Co więcej, na szczycie budynku Perlan, w przeszklonej kopule, znajduje się restauracja. Widoki, które mogą podziwiać jej goście, zapierają dech w piersiach.

Rejkiawik: Alþingishúsið

Alþingishúsið jest siedzibą islandzkiego parlamentu. Budynek, w porównaniu z parlamentarnymi siedzibami w innych krajach, nie wydaje się imponujący: jest niewielki, jednak bije z niego pewna szlachetność. Być może dlatego, że wybudowano go już w 1881 roku z ciosów diabazu, magmowej skały wulkanicznej. Wcześniej Alþingishúsið pełnił rolę siedziby islandzkiej Biblioteki Narodowej i Galerii Narodowej.

Rejkiawik: Hallgrímskirkja

Hallgrímskirkja jest drugim co do wielkości budynkiem na Islandii. Jednak nie tyle jego wielkość, co futurystyczny kształt zwracają uwagę na budowlę. Z budynku roztacza się również piękny widok na całe miasto i - jako że Hallgrímskirkja znajduje się w samym centrum Rejkiawiku - stanowi punkt spotkań mieszkańców i punkt orientacyjny dla turystów. Budowlę nazwano na cześć luterańskiego duchownego Hallgrímura Péturssona.

Rejkiawik: Błękitna Laguna

Prawie każdy, nie tylko podróżnik, słyszał o Błękitnej Lagunie. Miejsce znajduje się w słynnym obszarze geotermalnym, w którym można wziąć kąpiel, pozostając w otoczeniu niecodziennych widoków: intensywny błękit wody, otoczenie skał - to robi wrażenie. Zwłaszcza, jeśli wokół jest zimno, a ty akurat korzystasz z gorących wód, posiadających właściwości zdrowotne. Błękitna Laguna znajduje się około pół godziny drogi samochodem od Rejkiawiku i jeszcze bliżej Keflavíku, w którym znajduje się lotnisko.

Quiz geograficzny. Udowodnisz, że znasz europejskie kraje po konturach!

Pytanie 1 z 11
Co to za kraj?
Kontur kraju