Piza: co warto zwiedzić? 5 najciekawszych miejsc

2024-05-30 10:51

Piza jest toskańskim miastem, które szczyt swojej świetności przeżywało we wczesnym średniowieczu. Miasto, z którego pochodził m. in. słynny Galileusz do dzisiaj zachowało oryginalny klimat i wiele zabytków. Mówimy, jakich 5 atrakcji warto w Pizie zobaczyć.

Piza: co warto zwiedzić? 5 najciekawszych miejsc

i

Autor: Getty Images

Jeśli wybierasz się do Włoch, a zwłaszcza do Toskanii, nie możesz nie odwiedzić Pizy. Miasto leżące nad rzeką Arno oferuje zwiedzającym całą masę turystycznych atrakcji. Zobacz, których 5 miejsc nie możesz ominąć, jeśli zawitasz do tego miasta.

Piza: Piazza dei Miracoli

Na Campo dei Miracoli, czyli Placu Cudów znajdują się najpiękniejsze pizańskie zabytki. Krzywa Wieża, Katedra Santa Maria Assunta, baptysterium oraz przylegający do nich cmentarz. To miejsce jest zawsze chętnie odwiedzane przez turystów. Nic dziwnego - Piazza dei Miracoli w Pizie wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Piza: Krzywa Wieża

O Krzywej Wieży w Pizie słyszał (prawie) każdy Polak. To nie tylko najbardziej znana atrakcja turystyczna w mieście, ale i jedna z najpopularniejszych w całych Włoszech. Wieża jest dzwonnicą, która towarzyszy wybudowanej wcześniej katedrze. W zamyśle jej twórców wcale nie miała być krzywa, jednak już podczas budowy okazało się, że piaszczysty grunt powoduje jej przechylanie się. W 1990 roku Krzywa Wieża uzyskała taki stopień pochylenia, że inżynierowie musieli je powstrzymać. Wieża stoi do dzisiaj i jest dostępna do zwiedzania.

Piza: Katedra Santa Maria Assunta

Katedra w Pizie powstawała w XI i XII wieku, czyli w czasach, gdy miasto przeżywało szczyt swojej świetności. Warto dodać, że udało się ją zbudować dzięki funduszom "zarobionym"... na obrabowaniu piratów z Palermo. Katedra w Pizie jest utrzymana w stylu romańskim, znaleźć w niej można również wpływy bizantyjskie i muzułmańskie. W środku znajduje się m. in. ambona wyrzeźbiona przez słynnego Giovanniego Pisano.

Piza: baptysterium

Baptysterium w Pizie to trzecia z atrakcji znajdujących się przy Piazza dei Miracoli. Budowla zachwyca bogatym wnętrzem, w którym znajdziemy różne style architektoniczne: gotycki, romański, a także, szczególnie w postaci ambony Nicoli Pisano, renesansowy. Co pół godziny w baptysterium w Pizie w oryginalny sposób sprawdzana jest akustyka budowli - zwiedzający mogą wtedy usłyszeć imponujący śpiew, który najczęściej nagradzają brawami.

Piza: Muzeum Narodowe św. Mateusza

Muzeum Narodowe św. Mateusza w Pizie ulokowano w zakonie benedyktyńskim. Zwiedzający mogą w nim podziwiać działa artystów związanych głównie z Pizą i Florencją. Wśród artystów, których prace znajdują się w Muzeum św. Mateusza wymienić można Andreę i Nino Pisano, Giovanniego i Nicolę Pisano, Donatella, Andreę della Robbia.

QUIZ. Małopolskie pasma górskie. Rozpoznasz ich najwyższe szczyty?

Pytanie 1 z 10
1. Najwyższym szczyt Tatr (polskich i słowackich) to:
Gerlach