PIELGRZYMKA do CZĘSTOCHOWY: co zabrać ze sobą na pielgrzymkę?

2024-06-03 2:05

Bagaż pielgrzyma nie powinien być zbyt ciężki, ale też musi być w nim wiele przydatnych rzeczy. Co zabrać ze sobą na pielgrzymkę? Jak przygotować się do noclegów? O czym nie można zapomnieć, żeby bezpiecznie dotrzeć do celu? Czy robić zapasy jedzenia? Mówimy, co zabrać ze sobą na pielgrzymkę.

PIELGRZYMKA do CZĘSTOCHOWY: co zabrać ze sobą na pielgrzymkę?

i

Autor: Getty Images

PIELGRZYMKA DO CZĘSTOCHOWY: co powinno znaleźć się w plecaku pątnika?

Jako że pielgrzymki odbywają się w okresie letnim, kiedy to podczas marszu pątnicy stale idą na słońcu, w plecaku pielgrzyma obowiązkowo powinien być krem z wysokim filtrem oraz nakrycie głowy. Może też być tak, że przez całą pielgrzymkę będzie padał deszcz – wygodny i poręczny płaszcz przeciwdeszczowy to bardzo ważny element wyposażenia plecaka pielgrzyma.

Każdego dnia przed nowym etapem trasy należy wyposażyć się w wodę, aby stale nawadniać organizm. Do plecaka można przypiąć sobie metalowy albo plastikowy kubek, a do środka wrzucić łyżkę i widelec. Mając takie wyposażenie, pielgrzym powinien poradzić sobie w każdej sytuacji – zje zupę, wypije herbatę itd. Warto też mieć w plecaku latarkę, często pola namiotowe są nieoświetlone.

Cięższe bagaże są wiezione samochodem, zatem nie ma obawy, że wszystko, co weźmie się ze sobą, trzeba będzie codziennie nieść. Mając to na uwadze, można wziąć nieduże zapasy jedzenia, np. konserwy, zupki błyskawiczne

PIELGRZYMKA DO CZĘSTOCHOWY: jak wyposażyć apteczkę pielgrzyma?

Szczególnie na początku wędrówki, zanim nogi przyzwyczają się do tego, że codziennie przechodzi się kilkadziesiąt kilometrów, mogą przydać się plastry opatrunkowe. Tych zdecydowanie nie powinno zabraknąć w apteczce pątnika. Warto też mieć ze sobą wodę utlenioną i bandaż. Ciągła ekspozycja na słońce może doprowadzić do poparzeń, dlatego warto schować na dno apteczki również środek na poparzenia – na wszelki wypadek.

PIELGRZYMKA DO CZĘSTOCHOWY: co jest potrzebne, żeby przenocować?

Czasem pielgrzymi przyjmowani są w gospodarstwach w miejscowościach, w których się zatrzymują, najczęściej jednak śpią pod namiotami. Każdy pielgrzym powinien zatem mieć ze sobą namiot (najlepiej nieprzemakalny i lekki), karimatę, śpiwór i poduszkę. Tak wyposażony powinien nie mieć problemu z wypoczynkiem przed kolejnym dniem pielgrzymowania.

PIELGRZYMKA DO CZĘSTOCHOWY: co zabrać na trasę?

Na trasie, podczas wędrowania najważniejsza jest modlitwa. Warto mieć ze sobą śpiewnik, żeby móc w pełni uczestniczyć w tym, co zaproponują prowadzący pielgrzymkę. Na pewno też wielokrotnie podczas wędrówki będzie odmawiany różaniec.

Jak dobrze znasz miasta i gminy w Świętokrzyskiem? Sprawdź, co o nich wiesz

Pytanie 1 z 10
W którym powiecie znajduje się Święty Krzyż, jedna z największych turystycznych i historycznych atrakcji w regionie?