Neapol: 5 miejsc, które warto zobaczyć

2024-06-02 16:24

Położony w południowych Włoszech Neapol kusi nie tylko gorącymi temperaturami, ale i atrakcyjnymi zabytkami. Mówimy, jakie miejsca trzeba odwiedzić, będąc w Neapolu.Ni

Neapol: 5 miejsc, które warto zobaczyć

i

Autor: Getty Images

Neapol to jedno z największych włoskich miast. Pod względem liczby mieszkańców plasuje się tuż za Rzymem i Mediolanem. Wśród oferowanych przez miasto atrakcji znajduje się wiele ciekawych zabytków.

Neapol: Pałac Królewski

Pałac Królewski w Neapolu stanowił jedną z rezydencji Burbonów. Jego budowę rozpoczęto w XVII wieku, a przez wieki kolejni władcy zmieniali coś w jego konstrukcji. Budynek poważnie ucierpiał w czasie II wojny światowej, jednak do dziś można podziwiać jego piękno. W Pałacu Królewskim znajduje się muzeum, urzędy, biblioteka oraz imponujący budynek opery.

Neapol: Teatro di San Carlo

Teatro di San Carlo w Neapolu na pewno przerośnie oczekiwania wszystkich miłośników architektury. Ten monumentalny gmach znajduje się na terenie Pałacu Królewskiego i jest jedną z najstarszych na świecie, cały czas czynnych, oper. Teatro di San Carlo swoją działalność rozpoczął już w 1737 roku, a jego wnętrza zapierają dech w piersiach do dzisiaj.

Neapol: Santa Maria del Carmine

Kościół Santa Maria del Carmine przez wieki stanowił centrum życia społecznego w Neapolu. Budowla posiada 75-metrową wieżę, kościół do dzisiaj jest czynny. Jego wygląd może trochę zdziwić przyzwyczajonych do pereł włoskiej architektury turystów - sprawia wrażenie bardziej surowego i nie jest tak imponujący. Jednak na trwałe wpisał się w historię miasta, warto więc go odwiedzić.

Neapol: miasto podziemne

Od kilku lat wolontariusze działają w podziemiach Neapolu. Oczyszczają je, a dzięki ich pracy zostają one udostępniane turystom. W czasie II wojny światowej podziemne tunele służyły mieszkańcom jako schrony. Dziś można nimi wędrować, zagłębiając się w podziemne uliczki, których początki sięgają XVII wieku.

Neapol: Pompeje

Będąc w Neapolu, nie sposób nie odwiedzić położonych w jego niedalekim sąsiedztwie legendarnych Pompejów. Ruiny tego starożytnego miasta zniszczonego przez erupcję Wezuwiusza zrobią wrażenie nie tylko na miłośnikach starożytności. Z dawnej zabudowy Pompejów zachowały się świątynie, teatr, fragmenty domów, rzeźby, posadzki, fontanny i wiele innych.

QUIZ. Z czego słyną miasta i gminy w Świętokrzyskiem? Wskazujemy atrakcje i ciekawostki, ty podajesz miejsce!

Pytanie 1 z 10
Żeliwny grzejnik jest symbolem...