Najpiękniejsze parki miejskie na świecie - gdzie są?

2024-06-02 9:32

Gdzie najlepiej odpocząć po intensywnym zwiedzaniu? Od dawna wiadomo, że zieleń uspokaja i relaksuje - nic dziwnego, że parki i ogrody nazywane są płucami miasta. Poniżej zestawienie 10 najpiękniejszych parków na świecie!

Najpiękniejsze parki miejskie na świecie - gdzie są?

i

Autor: Getty Images

1. Fort Canning Park w Singapurze - położony na 60-metrowym wzgórzu, mieści ogród botaniczny, gotyckie bramy i jest idealnym miejscem ucieczki przed zgiełkiem miasta.

2. Central Park w Nowym Jorku, USA - tego słynnego parku nie można pominąć. Na ogromnym terenie jest m.in. zoo, ośrodki sportowe, skały, jezioro, stawy, ścieżki do jazdy konnej - nic dziwnego, że to najczęściej odwiedzany park Ameryki.

3. Butchart Gardens w Wiktorii (BC), w Kanadzie - stworzyła je Jennie Butchart w 1909 r. Pełne kwiatów, krzewów, sadzawek z fontannami, kuszą gości z całego świata.

4. Park Güell w Barcelonie, Hiszpania - zaprojektowany przez słynnego architekta, Antonia Gaudiego - trudno o lepszą rekomendację.

5. Keukenhof w holenderskim Lisse musi zobaczyć każdy miłośnik kwiatów - pomiędzy drzewami i krzewami "płyną" rzeki kolorowych kwiatów.

6.  Wiener Prater w Wiedniu - przechodzi przezeń szeroka aleja, obsadzona kasztanami, po której można przejechać się rowerową rykszą, w parku jest również miniaturowa kolej.

7. Griffith Park w Los Angeles, USA to park, który otacza górę ze słynnym napisem Holywood. Miejsce "zagrało" w wielu filmach, m.in. z Jamesem Deanem.

8. Roundhay Park, Leeds, UK - jeden z największych parków miejskich w Europie, mieści m.in. trzy ogrody, zameczek i spore jezioro.

9. Śląski "Central Park", na granicy Katowic i Chorzowa, mieści w sobie zoo z 2500 zwierząt oraz dolinę dinozaurów z pełnowymiarowymi replikami tych zwierząt.

10. Ogród Mistrza Sieci w Suzhou, Chiny - w najpiękniejszym z ogrodów w Suzhou zobaczymy misternie wkomponowane pawilony, korytarze, bramy. Jego początki sięgają XII wieku!

QUIZ: Europejskie stolice i ich rzeki. Przez jakie miasta przepływają te rzeki?

Pytanie 1 z 11
Na początek proste pytanie na rozgrzewkę. Wisła przepływa przez jaką stolicę?