Kazimierz Dolny nad Wisłą. Dlaczego warto odwiedzić to miasto?

2024-06-01 2:34

Kazimierz nad Wisłą przez lata przyciągał swoją urodą, mikroklimatem, zabytkami i pięknymi terenami spacerowymi. Warto się tam wybrać, chociażby na jeden dzień, by poczuć jego niepowtarzalną atmosferę.

Kazimierz Dolny nad Wisłą. Dlaczego warto odwiedzić to miasto?

i

Autor: Getty Images

Kazimierz dolny nad Wisłą znajduje się niecałe dwie godziny drogi samochodem z Warszawy. Moment z Lublina. Położony w bardzo malowniczym zakątku Polski - Małopolskim Przełomie Wisły. Początki osady w tym miejscu sięgają początków XI wieku, jednak powstanie miasta przypadło na lata panowania Kazimierza Wielkiego.

W Kazimierzu Dolnym jest bardzo wiele obiektów godnych zwiedzenia. Przede wszystkim godne uwagi jest unikalne na skalę europejską ukształtowanie terenu - przepiękne wąwozy lessowe otaczające miasto z trzech stron. Warto wybrać się także na spacer wzdłuż Wisły, która w tym rejonie malowniczo meandruje. Spacer do Mięcimierza to kolejna atrakcja, której nie powinno się ominąć odwiedzając Kazimierz. Samo miasteczko zachwyca architekturą. Na samym rynku trzeba przyjrzeć się renesansowym kamienicom Przybyłów, kościołowi farnemu, a także dawnej synagodze (w której obecnie znajduje sie hotelik, muzeum i kawiarnia Esterka) mieszczącej się pomiędzy Małym a Głównym Rynkiem. Pamiętajcie także o wycieczce do ruin zamku kazimierskiego oraz na szczyt Góry Trzech Krzyży, skąd rozciąga się oszałamiający widok na miasto.

Jeśli chcecie dobrze zjeść można wybrać się do żydowskiej knajpki U Fryzjera i spróbować tam przysmaków kuchni żydowskiej: gęsi pipek, cymesu, żydowskiego kawioru. W Zielonym Dworku czekają za to na gości przysmaki tradycyjnej kuchni polskiej. Z Kazimierza nie można wrócić do domu bez tradycyjnego kazimierskiego wypieku - koguta z chleba!

 

Quiz z wiedzy o Polsce. Na te pytania powinien odpowiedzieć każdy

Pytanie 1 z 10
Co wydarzyło 11 listopada 1918 roku?