Jak wybrać buty turystyczne? [SPRAWDZONE RADY]

2024-06-03 19:55

Wybór właściwych butów turystycznych zależy od celu wycieczki, na jaką się udajemy. To pierwsze pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć przed zakupem butów turystycznych: gdzie będziemy ich używać?

Jak wybrać buty turystyczne? [SPRAWDZONE RADY]

i

Autor: Getty Images

Struktura buta turystycznego różni się w zależności od przeznaczenia. Buty górskie i buty na wycieczki po terenach nizinnych czy lasach będą wyglądały inaczej, choć diabeł tkwi w szczegółach.

Wysoko czy nisko – wysokie czy niskie buty turystyczne?

Jeżeli wybieramy się na wyprawę w terenie równinnym, płaskim, najlepszą opcją będzie zakup niskich butów turystycznych, czyli takich, które sięgają do kostki. Wysokie góry, np. Tatry, wymagają odpowiedniego przygotowania, a chodzenie po szlakach w butach z niską cholewką jest ryzykowne.

Wysokie buty trekkingowe stosują nieco bardziej skomplikowane technologie np. wyposażone są w membranę, która zapobiega przemakaniu butów. By woda nie dostała się do środka, często takie buty wyposażone są w klejone szwy. Cholewka, która chroni kostkę, stabilizuje nogę i chroni ją przed skręceniem.

Niskie buty turystyczne nadają się do miasta lub w niskie góry, doskonale uprawia się w nich nordic walking. W tym przypadku mniej ważna jest profilowana podeszwa, która w górach gwarantuje dobrą przyczepność do podłoża.

Profesjonalne buty turystyczne, te na dłuższe i trudniejsze wypady, powinny mieć wkładki usztywniające podeszwę. Buty z górnej półki przystosowane są do raków, które sprawdzają się w zimowych warunkach.

Quiz o stolicach województw. Do zdobycia 16 punktów

Pytanie 1 z 16
Jakie miasto jest stolicą województwa podlaskiego?