Jak się zachowywać w krajach muzułmańskich? O czym musisz wiedzieć wyjeżdżając do Tunezji, Egiptu czy Turcji?

2024-05-29 13:37

Polacy znów coraz częściej podróżują do Egiptu i Tunezji. Są też coraz liczniejszymi gośćmi w innych krajach muzułmańskich. Zdarza się, że spotykają się z przykrymi sytuacjami wynikającymi z różnic kulturowych. Jak zachowywać się w krajach muzułmańskich?

Jak się zachowywać w krajach muzułmańskich? O czym musisz wiedzieć wyjeżdżając do Tunezji, Egiptu czy Turcji?

i

Autor: Getty Images

Polscy turyści wybierający się do słonecznych krajów takich jak Egipt, Tunezja czy Turcja myśli przede wszystkim o odpoczynku. Ale że wylegiwanie się na plaży to nie wszystko, większość z nich wybiera się poza ośrodki turystyczne i chce zwiedzać miejscowe zabytki czy targi. Wtedy pojawić się mogą kłopoty wynikające z różnic kulturowych. Zanim więc pojedziemy do krajów islamu warto wiedzieć jak się w krajach muzułmańskich zachować.

  • Po pierwsze, pamiętajmy, że są to kraje do bólu patriarchalne. Nawet polska wciąż dość mocno patriarchalna kultura to przy nich przykład równouprawnienia płci. Nie zagadujmy więc kobiet na ulicy, a już szczególnie kobiet idących z mężczyzną. Jeżeli chcemy o coś zapytać – pytamy mężczyzny, a nie kobiety.

  • Po drugie, nie zapominajmy o odpowiednim stroju. Dotyczy to szczególnie pań. O ile w ośrodkach turystycznych możemy chodzić w strojach takich jak w kraju, o tyle wychodząc poza nie pamiętajmy o tym, by nie ubierać się skąpo. Najlepiej jeżeli panie na taką okazję zaopatrzą się w długie spódnice lub sukienki i będą pamiętać również o zakryciu ramion i włosów. Szczególnie jeżeli będziemy chcieli zwiedzić meczet.

  • Po trzecie, zwiedzając meczet pamiętajmy o zdjęciu obuwia. Nie zdjęcie obuwia to jak wejście w nakryciu głowy do kościoła. A nawet gorzej, bo w kościele spotkamy się co najwyżej z dezaprobatą, a z meczetu możemy zostać wyrzuceni i nikt nie będzie delikatny.

  • Po czwarte, targujmy się. Sprzedawca na bazarze będzie obrażony jeżeli nie będziemy się z nim targować. Serio!

  • Po piąte, nie chodźmy po ulicach pod wpływem alkoholu. Koran zabrania spożywania alkoholu i miejscowa ludność nieprzychylnie, a wręcz wrogo patrzy na podchmielone osoby. Oczywiście, w ośrodkach turystycznych napić się można, ale lepiej robić to w hotelu.

  • I pamiętajmy też, aby przed wyjazdem do danego kraju dowiedzieć się czegoś o nim i o tym, jakie są najbliższe święta. Do tego też trzeba czasem dostosować swoje zachowanie jeżeli chcemy uniknąć nieprzyjemności.

Quiz. Geografia na talerzu. Pytanie numer 6 rozłoży cię na łopatki!

Pytanie 1 z 10
Kimchi to tradycyjne danie kuchni którego kraju?