Co warto zobaczyć w Mszanie Dolnej? Mszana Dolna - atrakcje turystyczne Mszany Dolnej

2024-05-28 8:26

Mszana Dolna. Niewielka miejscowość na Podbeskidziu, dotychczas najbardziej kojarzona z karierą sportową Justyny Kowalczyk. To właśnie w Mszanie nasza narciarka rozpoczynała swoją karierę. Okazuje się, że Mszana Dolna ma również wiele do zaoferowania pod kątem turystycznym. Co warto zobaczyć? Co warto zobaczyć w Mszanie Dolnej?

Co warto zobaczyć w Mszanie Dolnej? Mszana Dolna - atrakcje turystyczne Mszany Dolnej

i

Autor: Getty Images

Mszana Dolna, to niewielka miejscowość położona w zachodniej części Beskidu Wyspowego. Z racji umiejscowienia w kotlinie, stanowi doskonałą bazę wypadową na pobliskie szczyty oraz do uprawiania sportów zimowych. Najmocniejszą stroną Mszany są jednak

Szlaki turystyczne w Mszanie Dolnej

Mszana Dolna otoczona jest ze wszystkich stron szczytami beskidu Wyspowego. Doskonale rozwinięta baza noclegowa, pozwala skutecznie zaplanować wycieczki na Grunwald, Luboń Wielki, Ćwilin, Lubogoszcz, a dla wytrwałych nawet na teren Gorczańskiego Parku Narodowego. W zimie, można korzystać z licznych wyciągów i tras biegowych nieopodal Mszany i Kasiny Wielkiej

Zabytki Mszany Dolnej

Pierwsze wzmianki o Mszanie Dolnej pojawiły się pod koniec XIV wieku, jej lokacją zajął się Kazimierz Wielki, a prawa miejskie nadał Władysław Jagiełło. W czasie swej historii, miejscowość prawa traciła, a nawet w czasie zaborów przechodziła w ręce Austriaków. Prawa miejskie odzyskała w 1952 roku. Ludność Mszany dotkliwie odczuła skutki historii, zwłaszcza II wojny światowej. Z jednej strony sukcesy odnosiła Brygada Kawalerii Stanisława Maczka w Kampanii Wrześniowej, z drugiej okrutny los spotkał ludność żydowską zamieszkującą te tereny. Przy Kościuszki i Mroza znajduje się zbiorowa mogiła Żydów zamordowanych w 1942 roku. W Mszanie znajduje się również cmentarz żydowski, na którym zachowało się około 20 nagrobków. Najstarsze pochodzą z XIX wieku.

Kościół w Mszanie Dolnej

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia, jest Kościół św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej. Wybudowany pod koniec XIX wieku w stylu neogotyckim kościół słynie z pięknej polichromii i zjawiskowych witraży, oryginalnie wykonane na początku XX wieku. W kościele znajduje się także XVII wieczna chrzcielnica oraz XVIII-wieczne szaty kościelne, w tym ornat z pasa polskiego. Dziś dla mieszkańców jest to kościół parafialny, a zarazem siedziba dekanatu.

Quiz geograficzny. Na jakim kontynencie leży dane państwo?

Pytanie 1 z 14
Quiz - na jakim kontynencie leży dane państwo? Zacznijmy od czegoś prostego. Gdzie leży Tadżykistan?