Co warto zobaczyć w ŁOWICZU? Jakie ZABYTKI i ATRAKCJE TURYSTYCZNE?

2024-05-28 10:45

Zbliża się święto Bożego Ciała (w roku 2012 przypada 7 czerwca). W Polsce to święto kojarzy się przede wszystkim z Łowiczem, bo tam odbywa się najsłynniejsza i najbarwniejsza procesja uświetniająca to święto. To dobra okazja, by poznać szerzej to malownicze miato.

Co warto zobaczyć w ŁOWICZU? Jakie ZABYTKI i ATRAKCJE TURYSTYCZNE?

i

Autor: Getty Images

Spośród obiektów Łowicza najwiekszą sławą cieszy się tamtejsza katedra, chociaż status ten uzyskała dopiero w roku 1992. Wcześniej była kolegiatą (od 1433 roku, gdy w Łowiczu ustanowiono siedzibę arcybiskupa). Z wnętrzami renesansowo-barokowymi, mieści zarazem w podziemiach mauzoleum dwunastu prymasów Polski.

Łowicz ma dwa rynki. Stary Rynek mieści m.in. renesansową kamienicę Cendrowskich z krużgankami na dziedzińcu i Bramę Prymasowską z połowy XVII wieku. Stoi też tam pomnik Jana Pawła II (odsłonięty w Roku Jubileuszowym 2000). Nowy Rynek z kamienicami z wieków XVI i XVII, zaprojektowany został na planie trójkąta, co podobno ma miejsce tylko w trzech miastach w Europie (jeszcze w Paryżu i w Bonn).

Kolejna atrakcja to tzw. zespół romantyczny generała Stanisława Klickiego, który był dowodcą w wojsku Królestwa Polskiego aż do upadku Powstania Listopadowego. Pochodzące z lat 20. XIX wieku obiekty wchodzące w skład zespołu to: baszta, pałacyk (w nim mieści się Galeria Malarstwa Współczesnego Zofii i Romana Artymowskich oraz izba pamiątek po gen. Klickim), kaplica i domek dozorcy.

Warto obejrzeć kościół pijarów z XVII wieku, o monumentalnej fasadzie i bogatym wystroju barokowym z licznymi ołtarzami wewnątrz.

Kontrastuje z nim bardzo skromnie urządzony neogotycki kościół Mariawitów z 1910 roku.

Bardzo interesujące są ruiny zamku prymasowskiego, zniszczonego przez Szwedów w 1657 roku. Obecnie obiekt jest jednak w rękach prywatnych.

W okolicach Łowicza warto jeszcze zobaczyć słynny barokowy pałac Radziwiłłów w Nieborowie z pobliskim parkiem romantycznym księżnej Izabelli Czartyskiej w Arkadii; pałac w Walewicach, skąd pochodzi Maria Walewska; skansen ludowy w Maurzycach.

QUIZ. Granice Polski i ich tajemnice

Pytanie 1 z 12
Na początek coś łatwego. Z iloma krajami Polska dzieli lądowe granice?