Co warto zobaczyć w Łańcucie? Jakie atrakcje oferuje Łańcut? Co zwiedzić?

2024-05-30 0:01

Łańcut to miasto w województwie podkarpackim założone w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego. Największą atrakcją Łańcuta jest zamek Lubomirskich i Potockich. Jakie inne zabytki zwiedzimy w Łańcucie? Sprawdź, jakie atrakcje oferuje to miasto.

Co warto zobaczyć w Łańcucie? Jakie atrakcje oferuje Łańcut? Co zwiedzić?

i

Autor: Getty Images

Największa atrakcja Łańcuta – zamek Lubomirskich i Potockich

Największą atrakcją turystyczną Łańcuta jest zamek Lubomirskich i Potockich. To jedna z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w naszym kraju. Słynie ona przede wszystkim ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz zabytkowej Powozowni z kolekcją pojazdów konnych. Zespół pałacowy jest otoczony jest przez stary, malowniczy park w stylu angielskim.

Do najpiękniejszych sal zamku należą Sala Kolumnowa, Sala Balowa, Jadalnia Wielka oraz Teatr. Tu znajduje się jedna z najlepiej zachowanych bibliotek magnackich, licząca ponad 22 tysiące książek.

W zamku funkcjonuje muzeum, w którym można zapoznać się z dziejami rezydencji, a także zbiorem pamiątek tworzących 3 stałe ekspozycje – mieszczańską, etnograficzną i pułkową, oraz zbiór sztuki cerkiewnej. W kompleksie budynków znajdują się m.in. neogotycki Zameczek Romantyczny, Oranżeria, Storczykarnia, Ujeżdżalnia z zabytkowymi kortami tenisowymi.

Zabytki miasta Łańcut: jakie inne atrakcje poza zamkiem?

W pobliżu zamku w Łańcucie zobaczyć można synagogę zaliczaną do najcenniejszych zabytków żydowskiej architektury sakralnej w Polsce. Synagoga została wybudowana w 1761 roku w stylu wschodnim. Na uwagę zasługują m.in. polichromia oraz wystawa judaików.

Warty uwagi jest również kościół farny św. Stanisława z cudownym obrazem Matki Boskiej Szkaplerznej i barokową chrzcielnicą z czarnego marmuru z XVII wieku.

W Łańcucie znajduje się Muzeum Gorzelnictwa działające przy zakładach spirytusowych i mieszczące się w klasycystycznym dworku z 1883 r. Przedstawia codzienne życie XIX-wiecznej fabryki. Zwiedzający mogą obejrzeć fotografie, dawne dokumenty, dyplomy, stare etykiety, zachowane butelki oraz stare maszyny.

Czy ta miejscowość leży w kujawsko-pomorskim? Rozwiąż krótki quiz geograficzny!

Pytanie 1 z 12
Janowiec Wielkopolski znajduje się w woj. kujawsko-pomorskim