Co warto zobaczyć w KAZIMIERZU DOLNYM nad Wisłą?

2024-06-03 1:02

Kazimierz Dolny to magiczne miasteczko, w którym czas się zatrzymał. Renesansowe kamieniczki, kilkusetletnia studnia na środku rynku, malownicze wzgórza, tajemnicze zamki – to tylko niektóre skarby, które kryje perła Lubelszczyzny. Co jeszcze warto zobaczyć w Kazimierzu?

Co warto zobaczyć w KAZIMIERZU DOLNYM nad Wisłą?

i

Autor: Getty Images

Kazimierz Dolny nad Wisłą położony jest w sercu Kazimierskiego Parku Narodowego, na północnym zachodzie województwa lubelskiego, ok. 150 km od Warszawy. To idealne miejsce na romantyczny wypad dla dwojga.

Co warto zobaczyć w Kazimierzu Dolnym?

Wycieczkę najlepiej zacząć od wizyty w sąsiednim Janowcu Lubelskim. Tu znajdują się okazałe ruiny XVI-wiecznego zamku. Stamtąd promem przez Wisłę przeprawcie się do Kazimierza. Zwiedzanie rozpocznijcie od spaceru po Rynku. Na uwagę zasługuje przede wszystkim oryginalna renesansowa zabudowa. Najpiękniejsze są misternie zdobione kamienice Przybyłów oraz kamienica Celejowska. Tutaj można kupić też słynnego kazimierskiego koguta z ciasta. To obowiązkowa pamiątka. Z Rynku blisko już jest do górującego nad miastem Kościoła Farnego.

Widok na całe miasto i okolice można podziwiać z pobliskiej Baszty, ruin Zamku oraz Góry Trzech Krzyży. Warto też przespacerować się wzdłuż Wisły, gdzie stoją zabytkowe spichlerze. Nie zapomnijcie o Małym Rynku. Przed wojną była tu dzielnica żydowska. Dziś pozostała po niej XVIII-wieczna synagoga i nieliczne drewniane budynki.

Drugi dzień warto poświęcić na wędrówkę po okolicznych malowniczych wąwozach. Najatrakcyjniejszy jest głęboki na kilka metrów Wąwóz Korzeniowy. Jego zbocza porasta wiele ginących gatunków roślin.

Dwa dni w zupełności wystarczą, żeby zwiedzić to niewielkie miasteczko. Dla wielu to jednak za mało, żeby nacieszyć się magiczną atmosferą. Kazimierz uzależnia, więc pewnie nieraz tu wrócicie.

Trudny quiz geograficzny. My podajemy stolicę, a ty państwo. 15/20 punktów to sukces!

Pytanie 1 z 20
Ankara to stolica…