Co warto zobaczyć w Białymstoku? Propozycja na wakacje

2024-06-01 3:34

Białystok warto odwiedzić nie tylko w drodze do Puszczy Białowieskiej. Położony w regionie pełnym turystycznych atrakcji wart jest poświęcenia mu większej uwagi. Pałace, kościoły, stare kamienice i fabryki zaciekawią nawet wymagającego turystę. Mówimy, co warto zwiedzić w Białymstoku.

Co warto zobaczyć w Białymstoku? Propozycja na wakacje

i

Autor: Getty Images

Co warto zwiedzić w Białymstoku?

  • Najpiękniejszy w Białymstoku jest zespół pałacowo-parkowy zwany Wersalem Podlasia. To pałac Branickich otoczony dwoma parkami: Górnym, w stylu francuskim z licznymi klombami i fontannami oraz Dolnym w stylu angielskim. Ogrody zdobią kamienne rzeźby, z których część pochodzi z XVIII wieku.

    W latach 90. XVII wieku Stefan Mikołaj Branicki kupił rezydencję od rodziny Wiesiołowskich i przebudował ją w stylu późnobarokowym. Po śmierci jego syna Jana Klemensa pałac został sprzedany, był w rękach pruskich, potem rosyjskich. W czasach rozbiorów urządzono w nim Instytut Panien Szlacheckich. Stracił status rezydencji, wielokrotnie przebudowany ciągle pozostawał perłą architektury. Obecnie znajduje się w nim rektorat Akademii Medycznej.

  • Stary Kościół Farny, budowla późnorenesansowa z barokowym wystrojem wnętrza, najstarsza murowana budowla w Białymstoku. Mauzoleum rodzinne Gryfitów-Branickich.

  • Ratusz, późnobarokowa budowla z wieżą zegarową. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Podlaskie.

  • Stare kamienice z XIX i początku XX wieku w centrum miasta przy ulicach: Świętojańskiej, Nowy Świat, Lipowej, Sienkiewicza, Waszyngtona i Waryńskiego.

  • Pałac Cytronów, piękny przykład architektury secesyjnej. Obecnie  Muzeum Historyczne.

  • Ponadto warto zwiedzić cerkiew Św. Ducha, synagogę Piaskower, cmentarz żydowski.

 

 

 

QUIZ. Kartkówka z geografii. Przypasuj podpowiedź do państwa w Europie! Bystrzak zdobędzie 14 punktów

Pytanie 1 z 14
Paryż