Co warto zobaczyć w Berlinie?

2024-06-01 17:54

W Berlinie, stolicy Niemiec nowoczesność przeplata się na każdym kroku z intrygującą historią. Multikulturowość Berlina kusi i przyciąga odwiedzających, a coraz więcej połączeń z Polski skłania do rozważenia tego kierunku w planach wyjazdowych.

Co warto zobaczyć w Berlinie?

i

Autor: Getty Images

Berlin: z bramą w tle

Ze świecą szukać osoby, która będąc w Berlinie nie zajrzała w okolice Bramy Brandenburskiej. Ten symbol jest absolutnym „must-see” i przy okazji dobrym punktem do rozpoczęcia wędrówki po mieście. Tuż obok Bramy stoi dumnie budynek Reichstagu – siedziba niemieckiego parlamentu. Jest on dostępny dla zwiedzających każdego dnia i bez opłat, wymagana jest jedynie rejestracja na stronie www.bundestag.de lub bezpośrednio w Biurze Obsługi Turystów przy Scheidemannstraße.

Berlin: spacer Pod Lipami

Warto przespacerować się jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic Berlina, Unten den Linden. Można się tam zaopatrzyć w berlińskie pamiątki – polecamy zwłaszcza te z Ampelmannem (www.ampelmann.de). Nad Unten den Linden góruje też potężna kopuła Katedry Berlińskiej, sąsiadującej z Wyspą Muzeów z m.in. słynnym Muzeum Pergamońskim. Stąd niedaleko już do Alexanderplatz, największego placu w Berlinie. Z tutejszej Wieży Telewizyjnej o wysokości 36 m rozciąga się doskonały widok na całe miasto.

Berlin: nowe życie historycznego placu

Ciekawym miejscem na mapie Berlina jest Plac Poczdamski, podzielony niegdyś murem. Obok brył nowoczesnych budynków znajdziemy tam więc fragmenty Muru Berlińskiego, ale także Bulwar Gwiazd... i żyrafę z klocków Lego. Warto odwiedzić Muzeum Filmu i Telewizji zlokalizowane w budynku Sony Center. Nieopodal placu uwagę ściąga morze szarych, kamiennych kloców – to Pomnik Pomordowanych Żydów przypominający niechlubną historię kraju.

Berlin: co oprócz zwiedzania?

Miłośnicy zakupów koniecznie muszą odwiedzić słynny bulwar Kurfürstendamm (Kudamm) z domem towarowym KaDeWe (www.kadewe.de). Rozległe tereny nieczynnego lotniska Tempelhof sprzyjają wszelkim formom rekreacji. Poszukiwaczy przygód zainteresować może Teufelsberg (Diabelska Góra), sztuczne wzniesienie będące niegdyś bazą amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, a dziś rajem dla graficiarzy.

Quiz z wiedzy o Polsce. Na te pytania powinien odpowiedzieć każdy

Pytanie 1 z 10
Co wydarzyło 11 listopada 1918 roku?