Co oznaczają gwazdki hotelowe? Kto przyznaje gwiazdki, według jakich kryteriów?

2024-05-29 13:23

Hotele szczycą się określoną liczbą gwiazdek, które określają ich standard. Kto przyznaje hotelowi gwiazdki? Zaszeregowania obiektu do odpowiedniego rodzaju i kategorii dokonuje marszałek województwa. Do jego zadań należy także sprawdzenie czy przedsiębiorcy przestrzegają określonych wymagań.

Co oznaczają gwazdki hotelowe? Kto przyznaje gwiazdki, według jakich kryteriów?

i

Autor: Getty Images

W Polsce jakość hotelu, motelu, pensjonatu, kempingu, pól namiotowych czy agroturystyki musi odpowiadać szczegółowym wymaganiom. Gwiazdkami – od jednej do pięciu - mogą być oznakowane tylko hotele, motele i pensjonaty.

Kempingi i pola biwakowe dostają gwiazdki od jednej do czterech.

Cyframi rzymskimi od I do III oznaczone są schroniska oraz domy wycieczkowe. Obiekty z nazwami typu: hotelik, pensjonacik, motelux wybieramy na własną odpowiedzialność. Zdrobniałe nazwy tego typu miejsc świadczą o tym, że nie zostały one zweryfikowane pod względem jakości świadczonych usług.

Czego możemy oczekiwać od miejsc z gwiazdkami?

Łazienka musi się znajdować w każdym pokoju w hotelach i motelach pięcio–, cztero– i trzygwiazdkowych. W pensjonatach tylko w tych, które posiadają pięć lub cztery gwiazdki.

Parking strzeżony, garaż strzeżony bądź strzeżone miejsce parkingowe – muszą zapewnić cztero– i pięciogwiazdkowe hotele i wszystkie motele.

Powierzchnia pokoju dwuosobowego w hotelu pięciogwiazdkowym wynosi 18 mkw (w jednogwiazdkowym – 10 mkw.).

Łóżko dwuosobowe powinno mieć wymiary 140x200 cm, w pokoju musi znajdować się szafa, minimum dwa fotele lub kanapa, lampka nocna, a nawet szklanki. Pościel musi być zmieniana codziennie lub na życzenie.

Kartę płatniczą muszą akceptować hotel, motel i pensjonat pięcio-, cztero- i trzygwiazdkowy.

Kemping musi mieć całodobowy dozór, urządzenia sanitarne muszą być zlokalizowane nie dalej niż 100 m od miejsca noclegu.  

W kempingu czterogwiazdkowym na 50 osób przypadać musi jeden natrysk z ciepłą wodą przez całą dobę, a w jednogwiazdkowym – jeden natrysk na 100 turystów, może nie być ciepłej wody bieżącej.

QUIZ. Małopolskie pasma górskie. Rozpoznasz ich najwyższe szczyty?

Pytanie 1 z 10
1. Najwyższym szczyt Tatr (polskich i słowackich) to:
Gerlach