Tapetowanie pokoju. Jak przekleić tapetę?

2024-05-31 21:00

Tapetowanie, to jedna z nielicznych prac wykończeniowych, które możesz z powodzeniem wykonać własnoręcznie. Musisz jednak poznać najpierw kilka sposobów i zasad naklejania tapet. Mówimy, jak krok po kroku samodzielnie przykleić tapetę ścienną.

Tapetowanie pokoju. Jak przekleić tapetę?

i

Autor: Getty Images

Przygotowanie ścian do tapetowania

Przed przystąpieniem do przyklejania tapety na ściany sprawdź, czy nie są brudne, krzywe lub chropowate. Wszelkie dziury, głębsze niż 2 mm trzeba zaszpachlować masą gipsową, a później, po jej wyschnięciu, naprawione miejsca przetrzeć delikatnie papierem ściernym. Podłoża chłonne (tynki gipsowe) warto zagruntować odpowiednim preparatem. Zmniejszy się w ten sposób ich chłonność i nie będą odciągać wody z kleju.

Gruntowanie jest konieczne w przypadku płyt gipsowo-kartonowych. Płyty gipsowo-włóknowe można tapetować bez takiego przygotowania. Grunt, oprócz tego, że zmniejszy chłonność podłoża da jeszcze jedną korzyść – łatwiej będzie oderwać tapetę od podłoża, gdy zechcesz wymienić ją na nową lub całkowicie się jej pozbyć.

Pomalowane ściany powinno się przemyć wodą z szarym mydłem. Jeśli po tym zabiegu zauważysz, że malarska powłoka odczepia się od muru lub tworzą się na jej powierzchni purchle, konieczne okaże się jej zdrapanie. Farbę olejną, po przemyciu wodą trzeba zmatowić papierem ściernym.

Jak zerwać starą tapetę?

Nowej tapety nie powinno się naklejać na starą. Dlatego konieczne będzie zerwanie starych pasów. Jeśli tapeta papierowa mocno przywarła do podłoża, trzeba ją będzie przemyć bardzo gorącą wodą po uprzednim podziurkowaniu jej powierzchni. W sprzedaży są specjalne urządzenia do odparowywania tapet oraz narzędzia do dziurkowania ich powierzchni. Można je również wypożyczyć. Za ich pomocą pozbędziesz się nie tylko papierowych tapet, ale również winylowych i innych. W tym celu możesz również użyć specjalnego preparatu powodującego odklejanie się pasów od ściany.

Mierzenie i cięcie pasów tapety

Ilość potrzebnych ci rolek tapety ustalisz po zmierzeniu powierzchni ścian (wraz z powierzchnią okien i drzwi) i podzieleniu jej przez powierzchnię jednej rolki tapety. Nie zapomnij, by kupić nieco więcej tapety (około 10%)  niż wynika z obliczeń, gdyż niezbędny będzie pewien zapas. Najpierw musisz zmierzyć wysokość pomieszczenia – od sufitu do listew cokołowych. Wymierzoną odległość odznaczasz na pasie tapety i dodajesz po 2,5-5 cm z każdej strony. Następnie, posługując się nożem z wymiennymi ostrzami, odcinasz potrzebny pas tapety. Czynność tę powtarzasz z pozostałymi pasami tapety (po zmierzeniu szerokości ścian, będziesz wiedział, ile pasów potrzeba do wykończenia wnętrza).

Przygotowanie do przyklejania tapety

Klej do tapet, po rozrobieniu z wodą (o ile nie jest to klej gotowy do użytku), nanosisz na tapetę. Najwygodniej jest robić to na dużym, szerokim stole. Nanosisz go szerokim pędzlem na tę stronę pasa tapety, na której nie ma wzoru. Najpierw posmaruj połowę pasa i zaginaj ją do środka, podobnie postępuj się z drugą połową. Po 5-10 minutach, gdy klej nasączy tapetę możesz ja naklejać na ścianę. Cienkie tapety można naklejać od razu. Tapety, które są fabrycznie nasączone klejem, wystarczy zmoczyć wodą i nakładać na ściany. W przypadku tapet o podłożu flizelinowym, klej nanosi się na ściany, a nie na pasy.

Jaki klej do tapet?

  • Tapety papierowe – klej uniwersalny.
  • Tapety winylowe – klej do tapet winylowych.
  • Tapety wytłaczane – klej do tapet specjalnych i winylowych.

Przyklejanie tapety

Przyklejanie tapety rozpoczyna się najczęściej od krawędzi okien lub drzwi. Na każdej ze ścian musisz przedtem narysować pionową kreskę wyznaczającą pion. Pierwszy pas tapety powinien być naklejony idealnie równo wzdłuż niej. Naklejanie tapety zacznij od krawędzi ściana-sufit i pas rozwijaj w dół. Najpierw rozwiń górną, a potem dolną część pasa. Wałkiem lub suchą szczotką wygładź powierzchnię – najpierw górną, później dolną, posuwając się od środka ku brzegom. Nadmiar tapety, po wykończeniu całej powierzchni ściany, odetnij ostrożnie nożem.

Poszczególne, docięte pasy tapety (zwane też brytami) nakleja się tak, by nie nachodziły na siebie, tylko stykały krawędziami. Gdy tapeta jest wzorzysta, tak musisz dopasowywać sąsiednie pasy, aby zachować jednolitość ornamentu. Przed naklejaniem tapety dobrze jest wówczas przyłożyć pas na sucho i sprawdzić, jak wzory będą do siebie pasować. Aby styki pasów nie rzucały się później w oczy, zaraz po klejeniu trzeba je wygładzić gumowym wałkiem, a w przypadku tapet tłoczonych – szczotka lub ściereczką. Wyciekający klej należy natychmiast usuwać zwilżoną gąbką. Nie wolno dopuścić do jego wyschnięcia.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

W trakcie tapetowania należy zwrócić szczególną uwagę na narożniki oraz okolice gniazdek elektrycznych i włączników światła. W narożnikach pokoju zwykle wskazane jest, aby tapetę przeciąć i przyklejać w dwóch oddzielnych fragmentach, aby uniknąć zagięć i zmarszczeń. W przypadku gniazdek i włączników, przed przystąpieniem do pracy, należy odłączyć zasilanie elektryczne, a następnie zdemontować osłony. Tapetę naklejamy tak, aby dokładnie przylegała do ściany wokół otworu. Po naklejeniu tapety, używając nożyka, ostrożnie wycinamy otwory na gniazdka i włączniki, a następnie ponownie montujemy ich osłony. Dzięki temu całość będzie wyglądać estetycznie i bezpiecznie.

Ile wiesz o psach? Sprawdź się! [QUIZ]

Pytanie 1 z 17
Psy pocą się poprzez
Ile wiesz o psach? Sprawdź się! [QUIZ]