A jak alternatywa
Mało kto może sobie pozwolić na urządzenie mieszkania za jednym zamachem. Na wiele elementów czekamy nawet latami. Nie rezygnuj z wymarzonych rozwiązań. Zostaw sobie „otwarta furtkę”. Chcesz mieć kiedyś porządną szafę we wnęce w holu? Postaw teraz mobilny wieszak (np. IKEA), zasłoń wnękę tkaniną. W przyszłości wieszak przeniesiesz do sypialni, a tkaniną ozdobisz okno.
B jak bez błędów Zanim zdecydujesz się na zakup większego mebla, odczekaj przynajmniej jeden dzień. Wymierz dokładnie pokój. Upewnij się, że drzwi szafy nie będą uderzać o łóżko, a regał nie zdominuje salonu. Pamiętaj, że wnętrze wydaje się duże, bo jest teraz puste. Ale gdy pojawią się kolejne meble i zasłony, „skurczy się” w mgnieniu oka.
C jak ciepło
Za to, aby w mieszkaniu nie wiało chłodem, odpowiadają tkaniny. Miękko układające się narzuty, pledy, poduszki, ale przede wszystkim tapicerowane meble wypoczynkowe. Wybierz te w obiciu z plamoodpornych tkanin albo z obiciami zdejmowanymi do prania. To ważne, zwłaszcza gdy w domu są dzieci lub zwierzeta, a tapicerka jest jasna.
Dodatki To one nadają mieszkaniu charakter. Nie musi być ich dużo, wręcz przeciwnie. Dwie, trzy ładne dekoracje będą robiły większe wrażenie niż przypadkowa zbieranina figurek lub poduszek. Warto zadbać, by dodatki pasowały do siebie barwą. Dobrym sposobem na stylistyczne „spięcie” wnętrza jest umieszczenie w różnych punktach pokoju dodatków w tym samym kolorze, np. na półce drewniana ramka, a na sofie beżowy pled.
Ergonomia Czyli dostosowanie wyposażenia do potrzeb. Bez względu na to, czy wypoczywasz, czy pracujesz, liczy się twoja wygoda. Przykłady ergonomicznych rozwiązań to fotel z regulowaną wysokością i kątem nachylenia zagłówka, telewizor na wysięgniku, samodomykające się szuflady, opuszczane wieszaki w szafach. Które z nich pojawia się u ciebie?
Funkcje mieszkania Nawet w 35-metrowej kawalerce powinno wyróżnić się strefę kuchenną, jadalnianą, wypoczynkową, dzienną i nocną, a także łazienkową. Czasem jednak trzeba je ze sobą połączyć. Wtedy przy aneksie kuchennym zamontuj składany blat (to będzie twoja minijadalnia), a w salonie postaw wygodną sofę z funkcją spania.
Goście Rodzaj umeblowania zależy od twego trybu życia. Jeśli często przyjmujesz znajomych z noclegiem, przyda ci się rozkładany fotel lub sofa. Stół czy ława z rozciąganym blatem sprawdzą się podczas przyjęcia. Krzesła sztaplowane ustawisz po wizycie jedno na drugim, a składane odwiesisz np. w szafie, oszczedzając w ten sposób sporo miejsca na co dzień.
Hol Potraktuj go jak wizytówkę domu, ale nie przesadzaj z meblowaniem. Wystarczy mu wieszak na ubrania wierzchnie, szafka na buty oraz lustro. Niektórzy producenci (np. Jysk, AllHall, Black Red White) proponują gotowe zestawy przedpokojowe. Warto na nie zwrócić uwagę.
Inne niż wszystkie Gdy zależy ci na oryginalnym wystroju wnętrza, polecamy meble i dodatki z autorskich kolekcji i krótkich serii. Warto też przejść się do outletu meblowego lub zamówić meble na miarę. Wybierając ostatnią opcję, obejrzyj na żywo inne realizacje producenta. Nie daj się zwieść niskiej cenie. Być może wynika ona z zastosowania cieńszej płyty meblowej? Nie bój się pytać, porównuj.
Jadalnia Często nie traktujemy jej priorytetowo i wybieramy ławę lub stolik kawowy do salonu. Szkoda, bo stół przyciąga życie towarzyskie, sprawdza się jako biuro. Dla zapewnienia wygody podczas posiłku jedna osoba powinna dysponować powierzchnią stołu 60x40 cm. Maksymalna odległość blatu od lampy to 68 cm. Polecamy stoły rozkładane, z blatem chowanym lub opuszczanym.
Kuchnia Jeśli nie poświęcasz zbytniej uwagi gotowaniu, wystarczą ci dolne szafki. Wyglądają lekko i kosztują mniej niż zestaw szafek górnych i dolnych. Wysoka zabudowa spodoba się tym, którzy mają do pochowania sporo kuchennych akcesoriów. Chcesz utrzymać całe mieszkanie w podobnej stylistyce? Użyj tych samych frontów do budowy szafy w holu lub regału w salonie.
Lampy Decyzję o rozmieszczeniu lamp wiszących i kinkietów powinno podjąć się na etapie prac remontowych. Jeśli jednak chcesz teraz, po remoncie, z jakichś powodów bezboleśnie przesunąć lampę, wybierz model z długim kablem. Wbij w wybranym miejscu kołek rozporowy z haczykiem, podwieś na nim kabel.
Meble modułoweSą idealne do pierwszego mieszkania, w którym musisz się „zagnieździć”, poeksperymentować z ustawieniem mebli. W każdej chwili możesz odłączyć jeden moduł (przenosząc go np. do drugiego pokoju) lub dokupić nowy. Lubisz zmiany? Postaw na meble łatwe w demontażu, łączone na rzepy czy zakładki, wysuwane.
NaturaMeble z naturalnych materiałów (tu prym wiedzie drewno) wpisują się w nurt eko, szlachetniej się starzeją, ocieplają wnętrze. Lity dąb, sosna czy buk wprowadzą do mieszkania elementy rustykalne, bielone drewno – skandynawskie, a gięta sklejka – modne ostatnio lata 60. Mebel z drewna egzotycznego, np. palisandru, przeniesie cię w świat Orientu.
OknaWybór zasłon czy firanek zostaw na koniec urządzania mieszkania (dopasuj kolor tkanin do tapicerki sofy czy odcienia dywanu). Zanim pożegnasz się z ekipą remontową, pomyśl o montażu karniszy, żaluzji czy rolet. Karnisz powinien być szerszy od okna (tak by odsłonięta zasłona nie zabierała światła dziennego). Żaluzje mogą mieć kolor drewnianej posadzki, a rolety – ścian (wtedy mniej przykuwają uwagę).
Przechowywanie Wnęki czy ścianę w głębi sypialni warto zabudować półkami, przysłonić pasującym do wnętrza frontem. Aby szafa nie przytłaczała pomieszczenia, wybierz model z lustrzanymi lub jasnymi drzwiami. Postaw też na meble z funkcją schowków: sofę ze skrzynią na pościel, puf z miejscem na pledy, stolik z gazetnikiem.
Relaks To właśnie na niego najbardziej zasługujesz po powrocie do domu. Zapewnią ci go m.in. sofa z szezlongiem i zmiennym katem oparcia (np. Kler), masujący fotel z podnóżkiem (np. REGOline), łóżko na stelażu sterowanym pilotem (np. Tempur), lampy ze ściemniaczem dotykowym (np. Spotline).
Sprzęty, czyli AGD Z roku na rok są coraz lepiej rozwinięte technologicznie oraz ciekawsze wizualnie. Pralki dobierają ilość proszku i wody do wagi prania. Piekarniki zawierają książki kucharskie, gotują na parze i współpracują z iPadem lub smartfonem. Lodówki przechodzą na tryb wakacyjny podczas twojej nieobecności. Żelazka same się odkamieniają, a nieużywane wyłączają.
Tanim kosztem Jeśli wolisz uniknąć inwestowania w nowe meble czy dodatki, odśwież obecne. Producenci farb (np. Tikkurila, Para) oferują farby i lakiery do odnawiania mebli drewnianych i metalowych elementów. Poduszkom możesz sprawić nowe poszewki, a sofie efektowne narzuty.
Układ Meble ustaw tak, by cię nie przytłaczały, gdy wchodzisz do wnętrza. Wysokie umieść daleko od okna, na końcu pokoju. Sofę i stół postaw bliżej okna, z ładnym widokiem na wnętrze lub otoczenie domu. Między meblami zachowaj minimum 60 cm odstępu na swobodne przejście.
Wielofunkcyjne meble Łącząc wiele zastosowań, oszczędzają przestrzeń w pokoju. Oto przykłady: łóżko z półką lub szufladą w podstawie (np. IKEA), przesuwające się wzdłuż łóżka biurko z blatem w roli stolika (np. Meble VOX), sofa z wyjmowanym z podłokietnika stolikiem na laptopa (np. HM Helvetia).
Zwierzęta Nie zapominaj o nich, urządzając mieszkanie. Legowisko dla psa lub kota uwzględnij na etapie przygotowywania projektu mebli do holu czy kuchni. Wyznacz je w zacisznym, ciepłym miejscu. Gotowe domki dla małych czworonogów znajdziesz np. na animallia.pl, hubuform.pl.
Y jak YouTube i Instagram
Media społecznościowe oferują nieskończoną ilość inspiracji dotyczących urządzania wnętrz. Możesz znaleźć tam nie tylko zdjęcia, ale również filmy pokazujące krok po kroku jak zrealizować różne pomysły DIY, które mogą odmienić wygląd Twojego mieszkania bez dużych nakładów finansowych. Profilowane kanały na YouTube, jak HomeRejuvenation czy ApartmentTherapy, oraz konta na Instagramie, takie jak @interior123 czy @myhouseidea, mogą być nieocenionym źródłem wiedzy i inspiracji. Wielu influencerów specjalizujących się w tematyce wnętrzarskiej prowadzi także współprace z markami, które oferują zniżki na wybrane produkty – to świetna okazja, aby zaoszczędzić na zakupach meblowych i dekoracyjnych.