Lakier do drewna drzew liściastych
Do drewna drzew liściastych zalecane są elastyczne lakiery do drewna, na przykład poliuretanowe, uretanowe, uretanowo-alkidowe, które nie pękają wtedy, gdy drewno pracuje. Jedynie tzw. kwaśnych gatunków (np. dębu), zawierających kwasy i garbniki, nie można lakierować poliuretanowymi preparatami do drewna, bo powodują jego przyciemnienie.
Lakier do drzew iglastych
Do drewna drzew iglastych najlepiej wybrać alkidowe, uretanowe lub uretanowo-alkidowe lakiery do drewna. Zanim jednak drewno zostanie pomalowane, trzeba usunąć żywicę. Aby to zrobić, wystarczy przemyć drewnianą podłogę acetonem lub benzyną, a następnie podkładem dostosowanym do lakieru do drewna wypełnić miejsca, w których wcześniej były torebki żywiczne.
Lakier do drewna egzotycznego
Do drewna egzotycznego, które zawiera inhibitory spowalniające działanie utwardzaczy zawartych w lakierach do drewna (np. lapacho, iroko), przeznaczone są specjalne lakiery do tzw. trudnych gatunków. Jednak nawet ich nie można stosować bezpośrednio na takie drewno – najpierw trzeba położyć specjalny podkład odcinający. Na egzotyczne gatunki, które nie sprawiają aż takich problemów (np. jatoba, merbau), po położeniu podkładu neutralizującego olejki eteryczne można zastosować dowolny lakier do drewna. Na gatunki drewna tzw. intensywnie pracujące nie należy stosować lakierów wodnych. Koniecznie trzeba najpierw zabezpieczyć drewnianą podłogę odpowiednim podkładem, który nie pęka podczas pracy drewna.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Znaczenie prawidłowego przygotowania powierzchni przed lakierowaniem
Aby uzyskać najlepsze efekty lakierowania, niezależnie od rodzaju drewna, niezwykle istotne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Proces ten obejmuje szlifowanie drewna w celu usunięcia nierówności oraz uzyskania gładkości, co pozwala lakierowi równomiernie przylegać do powierzchni. W przypadku drewna zawierającego żywice, szczególnie drzew iglastych, niezwykle ważne jest dokładne usunięcie żywicy za pomocą acetonu lub benzyny przed nałożeniem podkładu. Dodatkowo, wszelkie stare powłoki lakierowe lub farby powinny zostać całkowicie usunięte, a wszelkie wgłębienia lub pęknięcia należy wypełnić, co zapewni trwałość i estetykę nowej powłoki lakierniczej. Dzięki dokładnemu przygotowaniu powierzchni, końcowy efekt będzie nie tylko ładniejszy, ale również bardziej trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne.