Co to jest klimatyzator?
Klimatyzator jest to urządzenia chłodzące oraz chłodzące z funkcją grzania, służące do obniżania (lub podwyższania) temperatury w pomieszczeniu. Może też regulować wilgotność powietrza (klimatyzatory o tzw. pełnej klimatyzacji). Należy pamiętać, że klimatyzator nie zapewnia wentylacji pomieszczeń – nie doprowadza do pomieszczenia świeżego powietrza i nie odprowadza zużytego.
Jak zbudowany jest klimatyzator?
Elementami klimatyzatora są: parownik, sprężarka, skraplacz, zawór rozprężny, zespół filtrów powietrza, wentylator powietrza nawiewanego do pomieszczenia i wentylator chłodzący skraplacz. W klimatyzatorach chłodzących z funkcją grzania dodatkowo umieszczona jest elektryczna nagrzewnica powietrza lub zawór rewersyjny (układ pracuje wtedy jako pompa ciepła). Klimatyzatory o tzw. pełnej klimatyzacji wyposażone są ponadto w urządzenie regulujące wilgotność powietrza (nawilżacz parowy).
Jakie są rodzaje klimatyzatorów?
Klimatyzatory występują w kilku wersjach:
- klimatyzatory typu kompakt – wszystkie elementy klimatyzatora umieszczone są w jednej obudowie, dlatego urządzenia te wymagają dostępu zarówno do pomieszczenia, jak i do powietrza zewnętrznego; najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest klimatyzator okienny;
- klimatyzatory typu split – złożone są z dwóch części: jednostki wewnętrznej (parownika) i jednostki zewnętrznej (skraplacza i sprężarki); ich zaletą jest możliwość umieszczenia na zewnątrz pomieszczenia elementów będących źródłem hałasu (sprężarka, zawór rozprężny, wentylator); w zależności od miejsca montażu jednostki wewnętrznej dzielą się na: ścienne, kanałowe, podłogowe (szafkowe), sufitowe i kasetonowe (kasetowe);
- klimatyzatory przenośne – można je przenosić z pomieszczenia do pomieszczenia, w zależności od potrzeb, wymagają jednak umieszczenia na zewnątrz (np. za oknem) elastycznego przewodu, którym odprowadzane jest pobrane ciepło (w klimatyzatorach przenośnych typu kompakt), lub jednostki zewnętrznej, połączonej dwoma przewodami z jednostką wewnętrzną (w klimatyzatorach typu split);
- klimatyzatory multisplit – mają budowę podobną do urządzeń typu split, z tą różnicą, że do jednego agregatu zewnętrznego przyłączonych jest kilka jednostek wewnętrznych, które można umieścić w różnych pomieszczeniach; mogą pracować w systemie dwururowym lub trzyrurowym; w tym pierwszym wszystkie jednostki wewnętrzne pracują w trybie chłodzenia lub grzania, w drugim zaś każda jednostka wewnętrzna działa niezależnie od pozostałych, w trybie grzania lub chłodzenia.
Jakie klimatyzatory stosowane są najczęściej w mieszkaniach i domach jednorodzinnych?
W domach jednorodzinnych i mieszkaniach stosuje się najczęściej klimatyzatory typu split (stacjonarne lub przenośne), rzadziej monoblokowe (kompaktowe). W przypadku gdy chcemy klimatyzować kilka pomieszczeń, warto zastanowić się nad systemem multisplit.
Jak prawidłowo dobrać moc klimatyzatora?
W celu określenia przybliżonej mocy klimatyzatora należy założyć zapotrzebowanie chłodu na poziomie 80-150 W/m2 pomieszczenia. Wartość ta zależy m.in. od liczby osób przebywających zazwyczaj w tym pomieszczeniu, usytuowania pomieszczenia względem stron świata, wielkości okien i ich osłonięcia, zysków ciepła do urządzeń elektrycznych oraz sąsiednich pomieszczeń. Można też skorzystać z programu doboru – większość producentów i dystrybutorów ma na swojej stronie takie kalkulatory. Warto pamiętać, że zawsze możemy poprosić o fachową pomoc doradcę w firmie oferującej klimatyzatory.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzatora?
Obecnie klimatyzatory wyposażone są w wiele funkcji dodatkowych. Należy zastanowić się, które są dla nas niezbędne, a z których możemy zrezygnować i następnie przeprowadzić analizę kosztów zakupu, montażu i eksploatacji. Poza określeniem mocy i rodzaju klimatyzatora należy wziąć pod uwagę poziom hałasu, jaki emituje, funkcję regulacji nadmuchu powietrza i temperatury oraz automatykę, która może być mniej lub bardziej rozbudowana. Dodatkowo może mieć wiele innych przydatnych funkcji, np. automatyczny restart po zaniku napięcia, szybkie chłodzenie, tryb pracy nocnej lub programowanie pracy w cyklu dobowym.
Jak dbać o klimatyzator?
Klimatyzatory powinny być raz w roku (w przypadku urządzeń pracujących tylko jako chłodzące) lub dwa razy w roku (w przypadku systemów chłodząco-grzewczych) poddawane przeglądom technicznym. Bardzo ważna jest też regularna wymiana filtra.
Co należy wiedzieć o montażu klimatyzatora?
Montaż klimatyzatora to kluczowy etap zapewniający optymalną wydajność i długowieczność urządzenia. Przede wszystkim, klimatyzator powinien być instalowany przez uprawnionych specjalistów, aby zapewnić prawidłowe działanie i uniknąć problemów technicznych. Ważne jest właściwe umiejscowienie jednostki wewnętrznej, tak aby powietrze mogło swobodnie cyrkulować po całym pomieszczeniu. Jednostka zewnętrzna powinna być zamontowana w miejscu, które umożliwia łatwe odprowadzanie ciepła oraz zapewnia ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem i innymi warunkami atmosferycznymi. Należy także zadbać o właściwe umocowanie przewodów oraz ich izolację, aby zapobiec przypadkowym uszkodzeniom. Przed pierwszym uruchomieniem warto przeprowadzić próbę szczelności układu chłodniczego oraz skontrolować poprawność zamontowania wszystkich komponentów.