Jak znaleźć dobrą ekipę budowlaną, remontową? Czy TANIO znaczy ŹLE? Praktyczne wskazówki

2024-05-31 10:59

W dzisiejszych czasach trudno o profesjonalną i jednocześnie tanią ekipę budowlaną lub remontową. Szukając dobrego wykonawcy, łatwo dać się zwieść pozorom i dokonać błędnego wyboru. Oto kilka wskazówek, które pomogą uniknąć rozczarowania.

Jak znaleźć dobrą ekipę budowlaną, remontową? Czy TANIO znaczy ŹLE? Praktyczne wskazówki

i

Autor: Getty Images

Szukaj ekipy z polecenia

Najbardziej sprawdzonym i chyba najmniej zawodnym sposobem jest zatrudnienie ekipy z polecenia. Osoby zadowolone z pracy firmy budowlanej na pewno bez wahania udostępnią ci kontakt do niej. Dlatego popytaj znajomych. Dobrzy fachowcy nie muszą się reklamować, najlepszą reklamą są dla nich opinie zadowolonych klientów.

Przeglądaj fora internetowe

Warto przejrzeć fora internetowe. Zamieszczona na forum informacja o nierzetelnych firmach szybko się upowszechnia i bardzo trudno jest odzyskać reputację. Poważne firmy mają świadomość, że nawet pojedynczy niezadowolony klient zyskał dzięki internetowi skuteczną broń, dlatego dbają o swoją markę.

Proś o referencje

Dobrym sposobem jest poproszenie o referencje – żaden uczciwy wykonawca nie będzie wzbraniał się przed udostępnieniem adresów swoich wcześniejszych realizacji, a czasami nawet kontaktu do zadowolonych klientów.

Nie ufaj fachowcom "od wszystkiego"

W poszukiwaniach dobrej ekipy budowlanej warto też pamiętać o zasadzie, że jak coś jest do wszystkiego, to zazwyczaj bywa do niczego. Dlatego z ograniczonym zaufaniem traktuj firmy reklamujące się hasłem, że wykonują wszystkie prace budowlane. Lepiej jest pomyśleć o zatrudnieniu kilku fachowców w swojej dziedzinie niż ludzi „od wszystkiego”.

Nie daj się nabrać na szybki termin realizacji

Zazwyczaj im łatwiej jest umówić się z ekipą na dany termin, tym mniej ma ona zleceń, co może świadczyć o braku doświadczenia i kwalifikacji jej pracowników. Profesjonalne firmy mają wielu klientów, dlatego termin realizacji zlecenia trzeba ustalać z dużym wyprzedzeniem.

Sprawdzaj, co się kryje pod upustami i rabatami

Ważnym kryterium jest oczywiście wynagrodzenie. Cenę zawsze warto negocjować – jest duża szansa, że uda nam się uzyskać kilka procent rabatu na zlecenie lub wykonawca zwiększy zakres robót. Jeżeli jednak firma proponuje podejrzanie niską ceną, warto dowiedzieć się dlaczego. Dobre ekipy remontowe często mają duże upusty u producentów i w hurtowniach materiałów budowlanych, co przekłada się na cenę. Zdarza się jednak, że niedoświadczone przedsiębiorstwa obniżają stawki, żeby przyciągnąć klientów, których mimo wszystko brakuje.

Pamiętaj o umowie

Kiedy ekipa została wybrana, cena zaakceptowana, koniecznie należy podpisać umowę. Umowa powinna jasno określać zakres pracy, wynagrodzenie, termin zapłaty itp. Dobrze sformułowana daje ci możliwość ewentualnych roszczeń w stosunku do wykonawcy i pozwala uniknąć sytuacji, w której wykonawca w trakcie realizacji zlecenia podnosi stawki.

Monitorowanie postępów pracy

Bardzo istotnym elementem współpracy z ekipą budowlaną jest regularne monitorowanie postępów pracy. Oznacza to, że warto ustalić z wykonawcą harmonogram spotkań kontrolnych, podczas których będziesz mógł sprawdzić postęp w realizacji projektu oraz jakość wykonywanych prac. Regularne spotkania pozwalają na szybkie wykrycie i rozwiązanie ewentualnych problemów, co minimalizuje ryzyko opóźnień oraz dodatkowych kosztów. Dobrą praktyką jest także dokumentowanie postępów prac, na przykład poprzez robienie zdjęć, co może być pomocne w przypadku ewentualnych nieporozumień lub konieczności dochodzenia swoich praw z tytułu umowy. Dzięki temu zachowasz pełną kontrolę nad realizacją projektu i będziesz miał pewność, że wszystkie prace przebiegają zgodnie z ustaleniami.

QUIZ. Czy umiesz rozpoznawać kolory? Te pytania mogą zaskoczyć!

Pytanie 1 z 10
Jaki to kolor?
Quiz. Jaki to kolor ?