Jak obliczyć koszt budowy domu?

2024-05-29 6:36

Budowa domu to bardzo poważna decyzja, która wymaga poważnego przemyślenia. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego projektu domu, należy skrupulatnie obliczyć, czy nas na niego stać. Podpowiadamy, jak obliczyć koszt budowy domu.

Jak obliczyć koszt budowy domu?

i

Autor: Getty Images

Coraz więcej Polaków decyduje się na budowę własnego domu. Wychodzą z założenia, że lepiej samodzielnie wybudować dom niż kupować już gotowy budynek. Nic dziwnego, wszak w ten sposób można mieć kontrolę nad samym projektem domu, dostosować go do wybranej działki, wybrać technologię budowania oraz mieć wpływ na ostateczny wygląd. Ale to niejedyny powód – jak utrzymują specjaliści, samodzielna budowa domu jest również tańsza niż kupno nowego.

Ile kosztują etapy budowy domu?

Eksperci z dziedziny budownictwa wskazują, że cały proces budowy domu (już po zakupie działki budowlanej) można podzielić na 4 etapy: stan zerowy, surowy otwarty, stan surowy zamknięty oraz roboty wykończeniowe. Wskazują również, że można wyodrębnić procentowo, ile każdy z nich pochłonie środków przeznaczonych na całą budowę. I tak stan zerowy (czyli roboty ziemne, fundamenty, ściany podziemia oraz stropy nad podziemiem i schody, izolacje przeciwwilgociowe) to około 12%, stan surowy otwarty (czyli m.in., ściany, stropy, schody i podesty, konstrukcja dachu, izolacje) - 30%, stan surowy zamknięty (stolarka okienna i drzwiowa) - 23%, zaś roboty wykończeniowe to szacunkowo 35% całego kosztu budowy domu.

Jak wyliczyć koszt budowy domu?

Jak to się przekłada na ostateczną kwotę, którą musimy posiadać? Eksperci zgodnie przyznają, że średnio przyjmuje się, że koszty budowy 1 m2 domu to około 2500 złotych. Oznacza to, że np. na dom o powierzchni 150 m2 musimy przeznaczyć około 375 000 złotych. Rzecz jasna, jeśli zdecydujemy się na bardziej zaawansowany architektonicznie, z wieloma detalami, z droższymi materiałami budowlanymi i wykończeniowymi – wówczas koszt budowy domu wzrośnie. A jak oszacować to ewentualne podniesienie kosztów? Przede wszystkim trzeba sporządzić kosztorys, którego warunkiem jest uprzedni tzw. przedmiar. Przedmiar to wyliczenie zapotrzebowania na poszczególne materiały na podstawie projektu technicznego, który otrzymujemy razem z projektem gotowym domu. Następnie na podstawie obmiaru oraz tzw. Katalogów Nakładów Rzeczowych (tzw. KNR-ów) sporządza się kosztorys. W praktyce jest to katalog z zawartymi normami zużycia materiałów, sprzętu, nakładami robocizny na poszczególne prace budowlane.

Kalkulator ci pomoże

Jeżeli boimy się, że samodzielne obliczenie kosztów może okazać się zbyt dużym wyzwaniem, wówczas można skorzystać z gotowych kalkulatorów budowlanych. Gdzie można je znaleźć? Wiele biur projektowych lub nawet deweloperów udostępnia na swoich stronach internetowych narzędzie kalkulacyjne, które pozwoli nam poznać szacunkowy koszt budowy domu. Szacunkowy, ponieważ w trakcie samej budowy mogą się pojawić okoliczności (np. potrzeba utwardzenia lub podniesienia poziomu gruntu, zmiana technologii budowlanej, zmiana wyposażenia), które dodatkowo podniosą koszt budowy domu.

Ważnym aspektem, który warto uwzględnić w kontekście budowy domu, jest rodzaj wykorzystanych materiałów oraz implementacja nowoczesnych technologii. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele innowacyjnych rozwiązań, takich jak domy energooszczędne czy domy pasywne, które mimo wyższych początkowych inwestycji, przynoszą długoterminowe oszczędności w zakresie kosztów eksploatacji budynku. Domy pasywne charakteryzują się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię do ogrzewania, dzięki czemu można znacząco obniżyć rachunki za prąd i ogrzewanie. Wybór ekologicznych i trwałych materiałów budowlanych również przyczynia się do zwiększenia wartości nieruchomości przy jednoczesnym zredukowaniu jej wpływu na środowisko. Osoby decydujące się na budowę domu coraz częściej zwracają uwagę na te aspekty, aby ich inwestycja była nie tylko funkcjonalna i estetyczna, ale również zrównoważona ekologicznie.

Ile wiesz o psach? Sprawdź się! [QUIZ]

Pytanie 1 z 17
Psy pocą się poprzez
Ile wiesz o psach? Sprawdź się! [QUIZ]