Domowa biblioteka: regał na książki. Jak przechowywać i eksponować książki we wnętrzu?

2024-06-01 15:47

Mówi się, że mieszkanie bez książek wygląda jak hotel. Jak zatem wyeksponować książki we wnętrzu, by uzyskać najlepszy efekt? Sprawdź, jakie są zasady przechowywania książek. Wszystko o domowej bibliotece .

Domowa biblioteka: regał na książki. Jak przechowywać i eksponować książki we wnętrzu?

i

Autor: Getty Images

Dopiero książki, wraz z obrazami i płytami, świadczą o osobowości domowników. Zasługują na jak najlepsze wyeksponowanie, bo pokazują, co kochamy, myślimy – czym żyjemy.

Domowa biblioteka: jak zaplanować i zaaranżować?

Już na etapie planowania zakupu regału oraz jego ulokowania trzeba zastanowić się, czy ma on pełnić jakąś dodatkową funkcję oprócz przechowywania książek. Warto wiedzieć od początku, czy zamierzamy ustawić na nim poza domową biblioteką również przedmioty dekoracyjne, i zdecydować, co chcemy wyeksponować. Zależnie od potrzeb regał można potraktować czysto funkcjonalnie, jako element dekoracyjny wnętrza, albo podzielić nim przestrzeń na mniejsze strefy (np. umownie wyznaczyć miejsce na gabinet itp.). To ostatnie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w przypadku modnych obecnie otwartych przestrzeni, których nie dzieli się ścianami na poszczególne pomieszczenia.

Dobrze jest pamiętać, że jeśli w regale dominują linie poziome, uzyskamy efekt optycznego poszerzenia wnętrza. Akcentowanie podziałów pionowych mebla wyciągnie „na oko” pomieszczenie w górę.

Regał z książkami: jaką rolę odgrywa we wnętrzach?

Książki we wnętrzu nie tylko potrafią świetnie zamanifestować osobowość właścicieli – z samych tomów można też stworzyć estetyczną kompozycję. Zamiast standardowo ustawiać je pionowo, można na przykład ułożyć książki w poziomie. Daje to interesujący efekt, zwłaszcza jeśli powiążemy kolorystycznie poszczególne fragmenty kompozycji (np. za pomocą czerwonych okładek pojawiających się w wyznaczonych miejscach).

Jaka jest alternatywa dla półek z książkami?

W przypadku mniejszych księgozbiorów ciekawą alternatywę dla tradycyjnych półek z książkami stanowią te o zabawnym, oryginalnym kształcie. Warte uwagi są stalowe wsporniki. Ułożone na nich książki robią wrażenie lewitujących w powietrzu.

Jeśli jednak posiadamy bardzo duży księgozbiór, warto rozważyć zastosowanie systemu katalogowania. Ułatwi nam to szybkie odnalezienie konkretnej książki. Najprostszym rozwiązaniem może być alfabetyczne uporządkowanie według nazwisk autorów. Można również pokusić się o tematyczne segregowanie, co jest szczególnie przydatne, gdy mamy zbiory specjalistyczne lub gdy domową bibliotekę współdzieli kilku domowników o różnych zainteresowaniach. W takim przypadku warto zainwestować w system etykiet, które pomogą oznaczać poszczególne kategorie. Dbałość o porządek w dużym księgozbiorze nie tylko poprawi estetykę wnętrza, ale również znacznie zwiększy funkcjonalność naszej biblioteki.

QUIZ o zwierzętach. Czy rozpoznasz 13 ras psów? 13/13 zdobędą prawdziwi znawcy!

Pytanie 1 z 13
1. Na początek łatwizna. Jak nazywa się ta rasa?
Labrador Reriever