Czym się różnią nawilżacze powietrza? ZALETY I WADY NAWILŻACZY

2024-05-29 8:38

W sezonie grzewczym wilgotność powietrza może spaść nawet o połowę. Gdy w domu jest za sucho kiepsko śpimy, mamy problemy ze skórą, jesteśmy bardziej podatni na infekcje. Można temu zaradzić kupując odpowiedni nawilżacz. Czym się różnią nawilżacze powietrza i jaki wybrać?

Czym się różnią nawilżacze powietrza? ZALETY I WADY NAWILŻACZY

i

Autor: Getty Images

Wilgotność powietrza w domu

Wilgotność powietrza w domu powinna być na poziomie 45-55%. Niestety w wielu mieszkaniach w okresie grzewczym wilgotność powietrza spada nawet o połowę. Gdy w domu jest za sucho kiepsko śpimy, mamy kłopoty ze skórą, zaczynają się problemy z górnymi drogami oddechowymi. Nie najlepiej się nam oddycha, a w wyniku nadmiernego przesuszenia śluzówki jesteśmy podatni na infekcje. Gdy mamy więc problem z utrzymaniem wilgotności powietrza w domu na optymalnym poziomie radzimy kupić dobry nawilżacz. Nawilżacze powietrza szczególnie przydadzą się w sypialni oraz w pokojach dla dzieci.

Jaki nawilżacz wybrać? Czym się różnią nawilżacze powietrza?

Na rynku są nawilżacze powietrza ewaporacyjne, nawilżacze ultradźwiękowe oraz nawilżacze parowe:

  • nawilżacze powietrza ewaporacyjne

Działanie nawilżaczy powietrza ewaporacyjnych opiera się na naturalnym procesie parowania wody czyli ewaporacji. Urządzenie składa się ze zbiornika na wodę, specjalnego wkładu nawilżającego oraz wentylatora do tłoczenia powietrza. Para z wody znajdująca się w zbiorniku jest wchłaniana przez filtr, oczyszczana i nawilżana. A na koniec odpowiednio wilgotna para wodna jest oddawana do pomieszczenia. Nawilżacze ewaporacyjne są energooszczędne, mają nieskomplikowaną budowę i nie sprawiają większych problemów w użytkowaniu. Nie są niestety lubiane ze względu na głośną pracę. Nawilżacz ewaporacyjny gwarantuje najzdrowszy sposób nawilżania powietrza w domu i umożliwia stosowanie olejków zapachowych. A wytwarzana para wodna jest niewidoczna.

  • nawilżacze powietrza ultradźwiękowe

Nawilżacz ultradźwiękowy jest najpopularniejszy. Wewnątrz urządzenia jest specjalny przetwornik wytwarzający ultradźwięki, które oddziałują na wodę, rozbijając ją na drobne cząsteczki pary wodnej. Powstała w ten sposób chłodna mgiełka wydostaje się na zewnątrz (nawilżacz rozpyla białą mgiełkę) i nawilża powietrze. W droższych modelach jest dodatkowo zamontowany filtr do wody.Zaletą nawilżaczy ultradźwiękowych jest bardzo cicha praca i niskie zużycie energii. Ich atutem są też wbudowane precyzyjne sterowniki (czujniki wilgotności: higrostaty, higrometry), które włączają i wyłączają urządzenie w zależności od wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Nawilżacz wymaga jednak częstego czyszczenia, trzeba w nim wymieniać im wkłady odwapniające i nie można dodawać do wody olejków aromatycznych.Korzystając z nawilżacza ultradźwiękowego w pokoju dla dzieci trzeba uważać, gdyż można nadmiernie nawilżyć i wychłodzić pomieszczenie.

  • nawilżacze powietrza parowe

Nawilżacze powietrza parowe zwane są często nawilżaczami termicznymi lub grzewczymi. Działają jak czajnik - grzałka doprowadza wodę do wrzenia, powstaje para, która wydostaje się na zewnątrz i nawilża powietrze w pomieszczeniu. Niektóre modele mają filtr wody. Nawilżacz parowy polecany jest do pokoi dla dzieci. Wysoka temperatura niszczy zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie i w wytworzonej parze nie ma bakterii i drobnoustrojów. Trzeba jednak bardzo uważać, gdyż wydostająca się nawilżacza gorąca para może poparzyć. Zdarza się, że w wyniku podgrzewania wody podnosi się temperatura powietrza w pokoju. Wadą nawilżaczy parowych jest przede wszystkim duże zużycie energii. Należy je często czyścić. Niektórym osobom może też przeszkadzać bulgotanie gotującej się wody. Nawilżacze parowe są tańsze od nawilżaczy ultradźwiękowych i ewaporacyjnych.

Woda do nawilżacza powietrza

Do wszystkich nawilżaczy powietrza potrzebna jest woda. Gdy w nawilżaczu jest filtr wapienny możemy stosować zwykłą „kranówkę”. Jeśli takiego filtra nie ma – potrzebna będzie woda destylowana albo woda przegotowana.

Porady dotyczące konserwacji i bezpieczeństwa użytkowania nawilżaczy powietrza

Regularne czyszczenie nawilżaczy jest kluczowe dla ich efektywności i długowieczności. Nawilżacze ultradźwiękowe wymagają częstego czyszczenia zbiornika na wodę oraz wymiany wkładów odwapniających, aby uniknąć osadzania się kamienia. W przypadku nawilżaczy parowych, czyszczenie grzałki jest niezbędne do utrzymania właściwej wydajności i zapobieganiu gromadzeniu się osadów. Nawilżacze ewaporacyjne natomiast, powinny być regularnie kontrolowane pod kątem czystości filtrów i wkładów nawilżających. Ważnym aspektem konserwacji jest także używanie odpowiedniej wody – woda destylowana minimalizuje ryzyko osadzania się kamienia i rozwoju biofilmu. Bezpieczeństwo użytkowania jest równie ważne; nawilżacze parowe, ze względu na wysoką temperaturę pary, muszą być umieszczone poza zasięgiem dzieci. Regularne kontrolowanie poziomu wilgotności w pomieszczeniach za pomocą higrometru pomaga zapobiegać nadmiernemu nawilżeniu, które może prowadzić do rozwoju pleśni i innych problemów zdrowotnych. Utrzymanie odpowiedniej wilgotności, czystości urządzeń oraz dbałość o bezpieczeństwo użytkowników gwarantują komfortowy i zdrowy klimat w domu.

QUIZ. Wiesz co to cep i graca? Banalne pytania dla rolników, miastowi będą mieć kłopot

Pytanie 1 z 15
Gracy używa się między innymi do spulchniania ziemi: