Wilgotność powietrza w domu
Wilgotność powietrza w domu powinna być na poziomie 45-55%. Niestety w wielu mieszkaniach w okresie grzewczym wilgotność powietrza spada nawet o połowę. Gdy w domu jest za sucho kiepsko śpimy, mamy kłopoty ze skórą, zaczynają się problemy z górnymi drogami oddechowymi. Nie najlepiej się nam oddycha, a w wyniku nadmiernego przesuszenia śluzówki jesteśmy podatni na infekcje. Gdy mamy więc problem z utrzymaniem wilgotności powietrza w domu na optymalnym poziomie radzimy kupić dobry nawilżacz. Nawilżacze powietrza szczególnie przydadzą się w sypialni oraz w pokojach dla dzieci.
Jaki nawilżacz wybrać? Czym się różnią nawilżacze powietrza?
Na rynku są nawilżacze powietrza ewaporacyjne, nawilżacze ultradźwiękowe oraz nawilżacze parowe:
- nawilżacze powietrza ewaporacyjne
Działanie nawilżaczy powietrza ewaporacyjnych opiera się na naturalnym procesie parowania wody czyli ewaporacji. Urządzenie składa się ze zbiornika na wodę, specjalnego wkładu nawilżającego oraz wentylatora do tłoczenia powietrza. Para z wody znajdująca się w zbiorniku jest wchłaniana przez filtr, oczyszczana i nawilżana. A na koniec odpowiednio wilgotna para wodna jest oddawana do pomieszczenia. Nawilżacze ewaporacyjne są energooszczędne, mają nieskomplikowaną budowę i nie sprawiają większych problemów w użytkowaniu. Nie są niestety lubiane ze względu na głośną pracę. Nawilżacz ewaporacyjny gwarantuje najzdrowszy sposób nawilżania powietrza w domu i umożliwia stosowanie olejków zapachowych. A wytwarzana para wodna jest niewidoczna.
- nawilżacze powietrza ultradźwiękowe
Nawilżacz ultradźwiękowy jest najpopularniejszy. Wewnątrz urządzenia jest specjalny przetwornik wytwarzający ultradźwięki, które oddziałują na wodę, rozbijając ją na drobne cząsteczki pary wodnej. Powstała w ten sposób chłodna mgiełka wydostaje się na zewnątrz (nawilżacz rozpyla białą mgiełkę) i nawilża powietrze. W droższych modelach jest dodatkowo zamontowany filtr do wody.Zaletą nawilżaczy ultradźwiękowych jest bardzo cicha praca i niskie zużycie energii. Ich atutem są też wbudowane precyzyjne sterowniki (czujniki wilgotności: higrostaty, higrometry), które włączają i wyłączają urządzenie w zależności od wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Nawilżacz wymaga jednak częstego czyszczenia, trzeba w nim wymieniać im wkłady odwapniające i nie można dodawać do wody olejków aromatycznych.Korzystając z nawilżacza ultradźwiękowego w pokoju dla dzieci trzeba uważać, gdyż można nadmiernie nawilżyć i wychłodzić pomieszczenie.
- nawilżacze powietrza parowe
Nawilżacze powietrza parowe zwane są często nawilżaczami termicznymi lub grzewczymi. Działają jak czajnik - grzałka doprowadza wodę do wrzenia, powstaje para, która wydostaje się na zewnątrz i nawilża powietrze w pomieszczeniu. Niektóre modele mają filtr wody. Nawilżacz parowy polecany jest do pokoi dla dzieci. Wysoka temperatura niszczy zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie i w wytworzonej parze nie ma bakterii i drobnoustrojów. Trzeba jednak bardzo uważać, gdyż wydostająca się nawilżacza gorąca para może poparzyć. Zdarza się, że w wyniku podgrzewania wody podnosi się temperatura powietrza w pokoju. Wadą nawilżaczy parowych jest przede wszystkim duże zużycie energii. Należy je często czyścić. Niektórym osobom może też przeszkadzać bulgotanie gotującej się wody. Nawilżacze parowe są tańsze od nawilżaczy ultradźwiękowych i ewaporacyjnych.
Woda do nawilżacza powietrza
Do wszystkich nawilżaczy powietrza potrzebna jest woda. Gdy w nawilżaczu jest filtr wapienny możemy stosować zwykłą „kranówkę”. Jeśli takiego filtra nie ma – potrzebna będzie woda destylowana albo woda przegotowana.